Rumianek pospolity i jego nieznane działania
Rumianek pospolity- Matricia chamomilla L. syn.Chamomilla recutita L.Rausch, znany też może być pod takimi nazwami jak rumianek apteczny, rumianek lekarski, rumianek zwykły, kamilki
Gdzie możemy spotkać tą roślinę
Tą roślinę możemy spotkać jako dziko rosnąca m.in. w Europie, Uralu, Kaukazu, Azji Mniejszej, Iranu, Afganistanu i Indii. Zawleczono go do Ameryki Północnej i Australii. W Polsce jest pospolitą rośliną uprawiana jako roślina lecznicza. Rośnie na polach, na glebie gliniastej, na leśnych łąkach, zboczach, w zbożu, na polach ziemniaczanych i buraczanych, wśród kukurydzy i koniczyny.
Krótka historia o rumianku pospolitym
Jest rośliną jednoroczną, zarówno jarą jak i ozimą. Tworzy delikatne, silnie rozgałęzione, gładkie pędy, które osiągają wysokość od 50 do 60 cm. Łodyga jest naga, silnie rozgałęziona, wewnątrz pusta. Liście są 2-3-pierzastosieczne, o odcinkach równowąskich, niemal nitkowatych, skrętoległe, siedzące. Kwiatostan stanowi półkolisty lub stożkowaty koszyczek o średnicy 1,5-3,8cm, składający się z brzeżnych, biało zabarwionych kwiatów języczkowych (płonnych) i wewnętrznych, obupłciowych, żółtych kwiatów rurkowych. Osadnik kwiatostanowy jest wypukły, wewnątrz pusty. Kwitnie od czerwca do jesieni. Rumianek pospolity jest rośliną strefy klimatu umiarkowanego. Szczególnie obficie występuje po śnieżnej zimie i wilgotnej wiośnie.
Jakie ma wymagania?
Rumianek dobrze jest przystosowany do naszych warunków klimatycznych. Do uprawy wymaga miejsc nasłonecznionych. Udaje m.in. na glebach ciepłych, średnio zwięzłych, w dobrej kulturze i zasobnych w wapń. Cechy te najczęściej mają gleby piaszczyste na podłożach wapiennych oraz lżejsze gleby gliniaste. W naszych warunkach zwykle są to gleby płowe oraz brunatne. Odpowiednie stanowisko dla tej rośliny będzie po oborniku, po okopowych, rzepaku.
Na co może nam pomóc rumianek?
Rumianek jest środkiem uniwersalnym możemy go podawać małym dzieciom, szczególnie może pomóc przy kurczach i bólach brzucha. Herbatka może pomóc przy wzdęciach, biegunce, wysypkach, dolegliwościach żołądkowych, zwyrodnieniu śluzowym żołądka, w zaburzeniach miesiączkowania, braku miesiączki i innych dolegliwościach podbrzusza, w bezsenności, zapaleniu najądrza, gorączce, przyspiesza gojenie się ran może również pomóc przy bólach zębów. Rumianek działa napotnie, uspokajająco i przeciwskurczowo, oraz odkażająco i przeciwzapalnie we wszelkiego rodzaju zapaleniach, zwłaszcza w zapaleniach błon śluzowych. Zewnętrznie stosuje się do okładów i przemywań w stanach zapalnych oczu, przy podrażnieniach oczu, zapaleniu spojówek, swędzących i sączących się wykwitach skórnych, na zdenerwowanie, można go stosować również na twarz i do pielęgnacji włosów, na hemoroidy. Maść na leczenie ran oraz przy katarze i zapaleniu zatok przynosowych. Olej był kiedyś stosowany w starożytności do nacierań przy nerwobólach i łamaniu w kościach. Może pomóc również na nadkwasotę żołądka. Zawiera także związki pobudzające przemianę materii. Rumianek działa zarówno moczopędnie jak również przeciwbólowo. Jest zalecany po spożyciu ciężkostrawnych potraw. Ostatnią zaletą tej rośliny jest to, że może pomóc w chorobie wrzodowej. Idealnie się sprawdzi na oparzenia.
Czy są jakieś przeciwskazania do zażywania rumianku?
Rumianek jest na tyle bezpieczny, że każdy może zażywać specyfiki, które zawierają go w sobie nawet niemowlaki. Jedynie osoby, które mają alergie powinny go unikać.
Rumianek jakie zawiera w sobie cenne składniki
Teraz przyszedł czas na to, aby powiedzieć jakie tak właściwie niesie za sobą witaminy rumianek. Będzie to m.in. witaminę C, sole mineralne, śluz, glikozydy, flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, garbniki katechinowe, witamina B4 (czyli cholinę), kumaryny, kwasy fenolowe, polisacharydy śluzowe, spirocykliczne poliacetyleny, olejki eteryczne (zawierające m.in. bisabobol i azuleny).
Czy rumianek może odwadniać?
Rumianek podobnie jak koper włoski jak i mięta łagodzi dolegliwości trawienne. Także odpowiadając na powyższe zadane pytanie czy rumianek może odwadniać? Otóż wręcz przeciwnie może nawadniać. Czyli możemy go jak najbardziej stosować, bo nam nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie pomoże w tym.
Czy rumianek obniża cukier we krwi?
Irańscy badacze przeprowadzili badania, gdzie po wypiciu trzech kubków naparu z tej rośliny dziennie od razu po posiłku może obniżyć poziom cukru u osób, które cierpią na cukrzyce typu 2. Więc odpowiedź na wyżej postawione pytanie brzmi tak rumianek może obniżyć cukier we krwi.
Jaka dzienna dawka jest zalecana do spożycia?
Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł zalecana porcja do spożycia tej rośliny wynosi 1,5 szklanki naparu dziennie podzielona na 3 porcje, czyli możemy pić go rano, popołudniu, a także wieczorem.
Jakie zioła można pić bez ograniczeń?
Teraz myślę, że to będzie jeszcze bardziej ciekawa informacja, która może wiele z Was zaciekawić, a mianowicie jakie zioła możemy pić bez ograniczeń? Otóż Będą to m.in. pokrzywa, skrzyp polny, melisa, czystek oraz rumianek, o którym jest poświęcony cały artykuł. Jakich ziół nie pić na noc?
Nie zaleca się picie na noc herbaty, które zawierają w sobie spore ilości kofeiny, czyli odradzam picie zielonej herbaty w godzinach wieczornych. Podsumowując rumianek możemy stosować na wiele dolegliwości. Jedynie osoby, które mają alergie nie powinny zażywać specyfików zawierające w składzie tej rośliny, ma wiele cennych składników w sobie. Może być stosowany nie tylko wewnętrznie, ale także zewnętrznie na skórę jak również na włosy. Mam nadzieje, że po przeczytaniu tego artykułu jeszcze chętniej będziecie sięgać po tą roślinę, bo jak widać może bardzo korzystnie na nas zadziałać. Interesującą informacją jaką pewnie niewiele z Was wie jest taka, że rumianek może być także stosowany w kuchni do ozdabiania potraw m.in. do zup, galaretek, sałatek, czy do różnego rodzaju ciast.
Linki do produktów