Rzodkiew – jedna roślina, która może mieć wiele barw i właściwości. Zmniejsza ryzyko nowotworu i chorób krążenia

Historia 

Rzodkiew to małe warzywo, który było bardzo wysoko cenione przez starożytnych uzdrowicieli, którzy znaleźli ogrom zalet i zastosowań tej roślin. Początkowo myśleli, że najlepiej jest ją wykorzystać do  tego, by uspokoić kaszel lub zatrzymać krwotok. 

Rzodkiewka posiada wiele odmian. Oto kilka z nich:

  • Czarna rzodkiew

Zwana także „rzodkiewką zimową”, występuje od września do marca. Skórka jest jadalna, choć charakteryzująca się  bardzo ostrym smakiem. Zwyczajowo jest uważana za przyprawę, ale podawana jest też do rozmaitych sałatek. 

  • Różowa rzodkiew

To właśnie ta odmiana Jest to najbardziej znana, ponieważ jest najbardziej popularna. Ponadto różowa rzodkiewka jest uznawana za najłatwiejszą i najmniej kłopotliwą w konsumpcji.  Po umyciu wystarczy prostu podać ją z chlebem i masłem, aby zachwycić kubki smakowe. Różowa rzodkiewka zawiera w szczególności rzadką i nieznaną witaminę P, która chroni drobne naczynia krwionośne.

  • Rzodkiew japońska

Zdolna do osiągania ogromnych rozmiarów w porównaniu do swoich innych „sióstr”. Sztandarowym przykładem jest „Daikon”, która jest podstawowym warzywem uprawianym na terenie Japonii. Wyglądowo mylona jest z rzepą.  

Jak wybrać odpowiedni pęczek rzodkiewek? 

Najpierw powinno skierować się swój wzrok w kierunku liści. Te z kolei muszą być bardzo w bardzo intensywnym odcieniu koloru zielonego. Następnie trzeba spojrzeć na korzenie. Skórka rzodkiewki powinna być błyszcząca i nieskazitelna, a samo warzywo wręcz soczyste. To wszystko po to, by unikać tych pustych.  W przypadku czarnej rzodkiewki najlepiej, zaś wybrać małą lub średnią rzodkiewkę o gładkiej skórce, bez żadnych siniaków i pęknięć. Wszelkie pęknięcia mogą powodować, iż po powrocie do domu możesz czuć się zawiedziona lub zawiedziony ze swojego wyboru, ponieważ część z nich może trafić do kosza. Tutaj należy wspomnieć, iż żyjemy w czasach, gdzie do ogromna ilość żywności ląduje w śmietniku na całym świecie. Starajmy się robić wszystko, by tego unikać i jednocześnie dbajmy o naszą planetę.

Działanie na organizm

Rzodkiewka należy do dużej rodziny roślin krzyżowych, podobnie jak kapusta. Ta rodzina warzyw znana jest z wielu związków ochronnych. Pojawia się pewne uwarunkowanie związane z tym, kiedy rzodkiewka jest bardziej rzodkiewka jest zabarwiona (różowa), tym więcej zawiera pigmentów przeciwutleniających. Czy wiesz, że źródłem pikantności rzodkiewki są glukozynolany? To właśnie one są  głównymi substancjami –  korzystnymi dla zdrowia. Ze względu na niski poziom glikemiczny jest idealna dla diabetyków.

Warzywo ochronne

W zależności od koloru rośliny zawierają określoną ilość antocyjanów i antocyjanidyn, silnych przeciwutleniaczy. Badania potwierdziły, iż wprowadzenie rzodkwi do swojej codziennej diety daje wiele korzyści i zalet takich jak: zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwór rak płuc, jajnika i nerek. W tym przypadku szczególną rolę przypisuje się zwłaszcza czarnej rzodkwi.

Jakie korzyści przynosi konsumpcja rzodkwi?

Regularne spożywanie roślin – właśnie takich jak rzodkiewka może pomóc obniżyć poziom homocysteiny. Czym skutkuje wysoki poziom homocysteiny?  Ponadnormatywny poziom homocysteiny znacznie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.

Czarna rzodkiew na kamienie żółciowe

Czarna rzodkiew jest tradycyjnie stosowana w państwie Ameryki Północnej przeciwko kamieniom żółciowym. Przeprowadzone badanie z 2014 roku wykazało, że sok z czarnej rzodkwi reguluje pracę wielu organów, np. wpływa na obniżenie poziom cholesterolu w wątrobie. Ma to znaczący wpływ na nasze zdrowie, ponieważ redukuje prawdopodobieństwo powstania kamieni nerkowych.

Składniki rzodkwi

Rzodkiew naturalnie zawiera inole. Może to doprowadzić do interakcji z rozmaitymi lekami przeciwbólowymi, zwłaszcza tymi zawierającymi paracetamol.

Uprawa w skali europejskich statystyk. Kto najwięcej?

Europa produkuje 260 tysięcy ton rzodkiewki. Niemcy są liderem. Drugie miejsce zajmuje Francja. Na trzecim są Włochy, a miejsce za podium należy do Holandii. 

Jaka gleba jest idealna?

Wszystkie dobrze uprawiane gleby mogą być odpowiednie. Pod pewnym warunkiem. Muszą być przede wszystkim: żyzne, bez kamieni. Oprócz tego istotne są też inne, lecz ważne czynniki, takie jak warunki pogodowe.  Rzodkiewka lubi pełne słońce, jednak może rosnąć w środku lata w półcieniu. Problem ekologiczny jest znany praktycznie każdemu, dlatego też istotne jest to, że skażenie środowiska naturalnego poprzez stosowanie wielu substancji uznawanych za szkodliwe jest tematem codziennym dla wielu grup społecznych. W zależności od państwa, czy regionu gleba może zawierać wiele szkodliwych substancji takich jak: ołów lub azotany. Wówczas warto zwrócić uwagę, iż roślina uprawiana w swoim przydomowym ogrodzie jest dużo zdrowsza.

Przeciwwskazania

Rzodkwi nie zaleca się osobom, które: 

  • zmagają się z niewydolnością serca
  •  mają problemy z niewydolnością nerek, 
  • walczą się nadkwaśnością żołądka, 
  •  zmagają z nieżytem jelita cienkiego.

Linki