Serdecznik pospolity i jej nieznane oblicze
Serdeczniki pospolity- Leonurus cardiaca L. inaczej może być nazywany lwi ogon, lwie serce, gęsia stopa, lisi ogon,
Gdzie możemy go spotkać
Serdecznik pospolity pochodzi ze wschodniej Syberii i masowo występuje w Azji i Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Australii a także w Turcji. Jest to bylina z rodziny jasnotowatych. W Polsce jest rośliną pospolitą na całym niżu i pogórzu. Jest typową rośliną ruderalną, rośnie przy drogach, płotach, na śmietniskach, w zaniedbanych parkach, rzadko na brzegach lasów. Jest ona reliktem uprawowym, zdziczałym z upraw w ogródkach zielarskich.
Krótki opis serdecznika pospolitego
Serdecznik pospolity jest byliną, która osiąga wysokość od 30 do 15 cm. Posiada krótkie, poziome kłącze, z którego wyrastają czterokanciaste, rozgałęzione całe owłosienie, puste w środku, czasami nabiegłe czerwonawo łodygi. Posiada słaby i nieprzyjemny zapach. Liście wyrastają na łodydze naprzeciwlegle na długich ogonkach mają kolor zielony i również często mają fioletowy odcień. Jest to bylina z rodziny jasnotowatych. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty są zapylane głównie przez trzmiele mają kolor biało-żółtoróżowy. Warto jest też wiedzieć, że serdecznik pospolity, to bardzo łatwa w uprawie roślina, która rozmnażana jest przez wysiew nasion w okresie wczesnej wiosny pod osłonami, albo też prosto do gruntu pod koniec kwietnia.
Jakie wymagania ma ta roślina Serdecznik pospolity jest rośliną azotolubną, o średnich wymaganiach glebowych. W uprawie wymaga gleb średnio zwięzłych, ciepłych, przepuszczalnych, zasobnych w wapń, próchnicznych, wolnych od chwastów trwałych. A dobrym przedplonem są rośliny motylkowate, rzepak, okopowe, warzywa.
Skład tej rośliny i co jest surowcem leczniczym tej rośliny
Surowcem leczniczym jest ziele, czyli całe lub pocięte wysuszone, kwitnące części nadziemne roślin. Zawiera ona w sobie m.in. flawonoidy, garbniki, glikozydy( marubinę), saponiny, alkaloidy (leonurynę, stachydrynę), kwasy organiczne, żywice i witaminę C. Ziele ma swoisty miodowosłodkawy, nieprzyjemny zapach i gorzki, śluzowaty smak. Substancjami aktywnymi jakie możemy wyróżnić w tej roślinie to będzie m.in. flawonoidy, olejki eteryczne, żywice, garbniki, antocyjany, kwasy organiczne, triterpeny, sole mineralne, alkaloidy, glikozydy, aminy, wapń, potas, cholina, beta-sitosterol, leonuryna, alkaloidy, związki irydoidowe, antocyjany, lawandulifoliozyd, kwas ferulowy, kwas waniliowy, kwas kawowy, lawandulifoliozyd, kwas 4-hydroksybenzoesowy, kwasy fenolowe (chlorogenowy, rozmarynowy), kwas p-kumarowy, glikozyd fenylopropanoidowy, potas, wapń, krzem, kwas ferulowy.
Przeznaczenie serdecznik pospolity
Serdecznik pospolity działa uspokajająco, przeciwskurczowo, ściągająco, słabo moczopędnie, przeciwbiegunkowo i reguluje prace serca. Ziele serdecznika stosowane jest jako surowiec nasercowy, łagodzi kołatanie serca i arytmię, wzmacnia mięsień sercowy, pomaga przy nadciśnieniu. Zalecane jest także w zaburzeniach trawiennych, wzdęciach, biegunkach i przy bolesnym miesiączkowaniu, na kolki, astmie, zapaleniu oskrzeli, ból w klatce piersiowej, przeciwbólowo, łagodzi zaparcia, wykrztuśne, nasenne, ściągające, zespole napięcia przedmiesiączkowego, przewlekłym uczuciu niepokoju i rozdrażnienia, migrenach, nadczynności tarczycy. Ziele serdecznika jest składnikiem wielu preparatów. Serdecznik znany był już w starożytności. Wykorzystywali go do leczenia zaburzeń trawienia między innymi Dioskurydes, Teofrast i Pedanios. Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł ciekawą informacją jest to, że tą roślinę możemy zaparzać jako herbatkę jak już wspomniałam niżej. Ale również możemy dodawać ją do zup w formie przyprawy. Rośliny z tej rodziny znajdują również mogą też również znaleźć swoje zastosowanie w medycynie jak i kosmetyce. Przeprowadzono badania farmakologiczne, które wykazały pozytywne działanie wyciągu z tej rośliny na gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) oraz przeciwko zarodźcowi malarii (Plasmodium falciparum.
Postacie jakie możemy spotkać z tej rośliny
Teraz opowiem Wam pod jaką postacią możemy spotkać tą roślinę. Będzie to m.in.:
-Susz
-Napar
-Odwar
-Tabletka
-Płyn doustny
Jak pić napar z serdecznika pospolitego
Z ziela można przygotować napar lub nalewkę. Jeżeli chcemy zażywać serdecznik doustnie należy 2 łyżeczki suchych liści zalać 250ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez około 5 minut. Miksturę trzeba ostudzić, przecedzić i spożywać po łyżce stołowej od 3 do 5 razy dziennie, przed jedzeniem. Zaleca się też (w porozumieniu z lekarzem oczywiście) odwar z rozcieńczonym winem pić po kieliszku przy depresji, tzw. Kołataniu serca, zaburzeniach przewodu pokarmowego, klimakterium. Cała kuracja powinna trwać nie dłużej jak przez 4 tygodnie.
Serdecznik pospolity jakie ma przeciwskazania
Jeśli mówimy o przeciwskazaniach to kobiety, które są w ciąży i karmiące piersią nie mogą tej rośliny stosować. Również nie zaleca się kobietom, które mają obfite miesiączki. Zalecana jest konsultacja lekarska, jeśli stosujemy preparaty, które mają działanie rozrzedzające krew. Jakie zioła na nerwice
Myślę, że ta informacja będzie już ostatnią jaką podzielę się z Wami w tym artykule. A mianowicie co możemy stosować w przypadku nerwicy. Będzie to m.in.:
-Melisa
-Mięta
-Rumianek
-Żeń-szeń
-Szyszki chmielu
-Dziurawiec
-Lipa
-Kwiatostan głogu
-Ziele serdecznika Podsumowując mam nadzieje, że dzisiejszym artykułem zachęciłam do rozpoczęcia jej stosowania. Zarówno te osoby, które znały, ale bały się po nią sięgać i te, które wcześniej jej nie znali. Jak mogliśmy się przekonać możemy ją spotkać w różnych postaciach. I może nam pomóc na bardzo różne dolegliwości. Przed rozpoczęciem jej stosowania zaleca się udać do lekarza w celu skonsultowania się.