Śliwka owoc pomocny dla układu pokarmowego
Śliwa (Prunus domestica L.)- Jest to poliploidalny gatunek rośliny należących do takich co są wieloletnie. Pochodzi z rodziny różowatych.
Gdzie możemy ją spotkać?
W tym momencie opowiem Wam moi kochani czytelnicy o rzeczy, która z pewnością Was zainteresuje. A mianowicie będzie mowa o tym, gdzie możemy spotkać owoce śliwy. Będzie to m.in.:
-Kaukaz
-Azja Mniejsza
-Zakaukazie
Krótka charakterystyka śliwy
Jest to nieduże drzewo, które dorasta do wysokości 10 m lub krzew. Ma dobrze rozwinięte korzenie włośnikowe. Liście są okrągłe, eliptyczne lub jajowate, posiada brzegi karbowane lub piłkowane. Kolor liści jest jasny lub żółtawo zielony, ciemnozielony, jasnozielony. Natomiast kwiaty są białe, owadopylne. A owoce są kuliste lub wydłużone jest jadalnym pestkowcem.
W jakich dolegliwościach nam pomoże jedzenie śliwek?
Uważam, iż ta kolejna informacja jeszcze bardziej Was zaciekawi. A opowiem o tym w jakich dolegliwościach może nam pomóc jedzenie śliwek. Będą to takie jak:
-Reguluje trawienie
-Poprawiają apetyt
-Chronią przed wolnymi rodnikami
-Zapobiegają zaparciom
-Zmniejsza ryzyko powstaniu nowotworów jelita grubego
-Pomaga zmniejszyć poziom złego cholesterolu we krwi
-Zalecany jest kobietom cierpiącym na menopauzę
-Wpływa na przemianę materii
-Stan mikroflory jelitowej
Komu nie zaleca się jedzenie śliwek?
Kolejną ważną informacją będzie to komu nie zaleca się jedzenie śliwek. A będzie to m.in.:
-Osobom cierpiącym na cukrzycę
-Otyłość
-Nadwagę
Jakie składniki odżywcze możemy spotkać w śliwce?
To jest odpowiedni moment, aby opowiedzieć jakie witaminy możemy znaleźć w śliwce. A będą to m.in.:
-Witamina A
-Witamina B
-Witamina C
-Witamina H
-Niacyna
-Magnez
-Sód
-Potas
-Antyoksydanty
Jaka ilość do spożycia śliwek w ciągu dnia będzie bezpieczna?
Kolejną ważną informacją będzie to jaka ilość do spożycia śliwek w ciągu dnia będzie dla nas najbezpieczniejsza. Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł średnia dzienna dawka do spożycia wynosi 50g suszonych śliwek, a odpowiada to od 5 do 6 śliwek dziennie.
Skutki uboczne
Jak wiemy cokolwiek nie zjemy w nadmiarze, czy to będzie roślina, warzywa, czy też jak to jest w tym przypadku owoce. Mogą powodować skutki uboczne, a będą to takie jak:
-Biegunka
-Wzdęcia
Jak zrobić dżem ze śliwek?
Śliwki w garnku zasypujemy cukrem i podgrzewamy na małym ogniu. Smażymy przez kilka godzin mieszając co jakiś czas, żeby dżem się nie przypalił. Powtarzamy smażenie przez 1 lub 2 kolejne dni. Im wyższa temperatura smażenia, tym szybciej dżem będzie gotowy, ale też wymaga częstszego mieszania.
Odmiany śliwek
Myślę, że ta informacja będzie już ostatnią, która znajdzie się w dzisiejszym artykule. A będzie mowa o odmianach śliwek i opisze je. Istnieje ponad 6000 odmian tych owoców, ale oczywiście omówię tylko kilka. Będą to m.in.:
-Mirabelki- (Prunus domestica) Liście ma niewielkie, o długości do kilku centymetrów. Kwitnie w kwietniu małymi, białymi lub zielonkawymi, pachnącymi kwiatami o okrągłych płatkach korony, kielich jest nagi. Owoce są jadalne, kuliste, słodkie, żółte lub czerwone pestkowce mają średnice od 2 do 3 cm, na owłosionych szypułkach. A miąższ łatwo można oddzielić od pestki
-Renklody- Owoce można rozpoznać po tym, że są okrągławo- owalne kształtem. Posiada również gładki i bladozielony miąższ. Skórka ma kolor żółty lub żółty. Niektóre mają bladoniebieski ,,rumień” lub czerwonofioletowy.
-Lubaszka- Niewielkie drzewo lub krzew. Posiada gałęzie, które są trwałe matowe i omszone, a czasami cierniste. Liście są niewielkie, o długości do kilku centymetrów. Kwiaty kwitną w kwietniu małymi, białymi lub zielonkawymi, pachnącymi kwiatami o okrągłych płatkach korony. A owoce są kuliste lub jajowate, słodko kwaśne pestkowce na owłosionych szypułkach. Owoce posiadają matowy nalot, są granatowe, z czerwonym sokiem.
-Węgierka zwykła- Pochodzi z Azji Mniejszej można ją również spotkać w Europie, na Węgrzech. Drzewo rośnie średnio silnie. W pierwszych latach po posadzeniu tworzy koronę stożkową, następnie staje się kulistą, umiarkowanie zagęszczoną.
-Bluefre- Są to duże ciemnoniebieskie śliwki, które charakteryzują się aromatycznym, deserowym i soczystym sokiem. Najlepiej zbierać je pod koniec sierpnia. Zaletą jest to, że jest odporna na zimno. Również jest odporna na różnego rodzaju choroby, dzięki czemu na długo zachowuje świeżość jak także smak.
-Śliwka brzoskwiniowa- Posiada żółto-różowy kolor i dość pokaźne rozmiary. Ta odmiana idealnie może się sprawdzić podczas przygotowywania deserów. Oddzielanie miąższu od pestki może być utrudnione, ale zapewnia to im ochronę przed chorobami.
-Diana- W wyglądzie i smaku przypomina śliwkę węgierkę. Jednak jest ona większa. Ma granatowo bordowy kolor i obfity jasnoniebieski nalot. Posiada również miąższ, który jest kremowo-żółty, zwarty, soczysty. Może stanowić jako świetny dodatek do deserów, a oddzielenie od pestek nie stwarza większych problemów
-Lepotica- Jest to kolejna odmiana śliwki węgierki. Miąższ jest delikatnie zielonkawy i bardzo soczysty. Oddzielenie od pestek nie stwarza większych problemów. Owoce są średniej wielkości, owalne. Im później je zbierzemy, tym będą smaczniejsze. Mają ciemnogranatową skórkę, pokrytą intensywnym jasnoniebieskim nalotem. Ta odmiana idealnie się może sprawdzić podczas przygotowywania przetworów takich jak np. Kompotów czy powideł
-Opal- Skórka tej śliwy na początku jest żółto-zielona, a jak dojrzewa nabiera żółto-fioletowego koloru. Również zawiera miąższ, który jest żółty i jednocześnie soczysty. Łatwo oddzielić od pestek. Najczęściej można ją dodawać do przetworów i kompotów
-President- Owoce tej śliwki są duże i smaczne. Posiadają granatową skórę i delikatnie żółty miąższ. Łatwo odchodzi od pestki
-Silvia- Jest to rumuńska odmiana śliwki. Posiada granatową barwę, duży, kulisty kształt. Jak również soczysty smak.
Linki: