Soczewica – roślina strączkowa popularna w Kanadzie, Hiszpanii i Francji doskonała na wiele dolegliwości?
Wstęp
Historia soczewicy rozpoczęła się kilka tysięcy lat temu w Syrii i Iranie. W Europie największe uprawy posiada Hiszpania oraz Francja. Poza Europą kluczową lokatę w uprawie soczewicy zajmuje Egipt. Ponad 40% jej światowej produkcji znajduje się w państwie, który kojarzony jest z czerwonym klonem. W 2017 to właśnie Kanada była największym producentem tej rośliny strączkowej na świecie.
Zawartość
- Soczewica jest bogata w białka. które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i dla rozwoju układu kostnego u dzieci.
- soczewica jest również bogata w błonnik,
- jest źródłem witamin z grupy B,
- minerały: żelazo, magnez, selen,
- przeciwutleniacze.
jakie są korzyści z konsumpcji soczewicy?
- Zmniejsza ryzyko niektórych chorób przewlekłych
Konsumpcja soczewicy zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, otyłość, nowotwory i choroby serca. Związane jest to z dużą zawartością związków takich jak fenole. Soczewica ma działanie przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne.
Soczewica ceniona jest ze względu na zawartość witaminy C. W rezultacie zwiększa odporność całego organizmu – zmniejszyć ryzyko infekcji wirusowych. Kiełki soczewicy zbawienne w leczeniu np. miażdżycy.
- Wspieranie układu trawiennego
Soczewicy są szczególnie bogate w włókna prebiotyczne. Te z kolei pobudzają funkcje trawienne. Dieta wysokowłóknowa przynosi wiele korzyści zdrowotnych:
- zmniejszenie ryzyka raka jelita grubego.
W przypadku, gdy zmagamy się z cukrzycą soczewica zmniejsza poziom glukozy we krwi.
- Ulga dla naszego serca
Jak wspomniano wcześniej soczewica jest bogata w błonnik, kwas foliowy i potas. W związku z tym jest znakomitym wyborem dla serca, ponieważ:
- reguluje ciśnienie krwi i poziom „złego” cholesterolu LDL.
- pomaga w utrzymaniu prawidłowego tętna.
Soczewica może spowodować też zmniejszenie ryzyka zachorowalności na dolegliwości hepatologiczne.
- Lepsza kondycja Twojej skóry
Zastosowanie soczewicy wpływ na poprawę wyglądu naszej skóry:
Czerwona soczewica rozjaśnia naszą skórę.
Pasta z czerwonej soczewicy pomoże usunąć nam opaleniznę.
W połączeniu z wodą różaną możemy skutecznie nawilżać naszą skórę.
- Niski indeks glikemiczny
Jakie korzyści to nam daje? Spowalnia tempo, w jakim dostarczana jest energia do naszego krwioobiegu. Mamy większą kontrolę nad poziomem cukru we krwi. Wysoka zawartość błonnika sprawia, że są bardzo sycące, co pomaga kontrolować apetyt.
- Źródło białka roślinnego
Soczewica jest bogatym źródłem białka – jest alternatywą dla mięsa czy ryb. Jedna trzecia kalorii w soczewicy pochodzi z białka. Należy wspomnieć, że soczewica ma niską zawartość niektórych niezbędnych aminokwasów, a mianowicie metioniny i cysteiny.
Soczewica różni się od siebie w zależności od swojej barwy
- Soczewica zielona
Często bywa wykorzystywana jako farsz do pierogów. Można dodać do sałatek, czy spaghetti.
- Soczewica czerwona
Najpopularniejszy rodzaj soczewicy. Ze względu na brak łupiny jest znacznie szybciej przyswajana przez nasz organizm. Doskonale można skomponować ją z leczo, czy z gulaszem.
- Soczewica brązowa
charakteryzuje się specyficznym smakiem. Często jest wybierana do potraw wegetariańskich. Ten rodzaj soczewicy najlepiej gotować przez 25-30 minut.
Soczewica, a ciąża?
Kobietom w ciąży zaleca się, by stosowały zbilansowaną i pełnowartościową dietę. Powinny pamiętać, by stosować dietę opartą na zdrowych potrawach. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by kobiety spożywały soczewicę. Dlaczego? W tym przypadku dużą rolę odgrywa to, że soczewica dostarcza ona sporą ilość kwasu foliowego, który dla kobiet w ciąży ma kluczowe znaczenie – zapobiega wystąpieniu wad płodu.
Ta omawiana dziś roślina strączkowa jest źródłem wielu innych składników ważnych z punktu widzenia prawidłowego rozwoju.. Z przytoczonych powodów soczewica powinna także wzbogacić codzienną dietę kobiet. Oczywiście nawet pomimo tych wszystkich plusów zawsze należy pamiętać o tym, by zachować rozsądek i nie przesadzać ze spożywaną ilością roślin strączkowych. Ponadto Soczewica nie zawiera glutenu.
Co w przypadku innych chorób?
Soczewica doskonale sprawdzi się również dla osób, które zmagają się na co dzień z Hashimoto.
Przeciwwskazania
Dla osób mające problemy z układem pokarmowym, czy uczuleniem.
Ciekawostka
Wśród suchych nasion roślin strączkowych: soczewica i ciecierzyca. Spożycie na świecie soczewicy i ciecierzycy zależne jest od danego regionu globu. Najwięcej wspomnianych nasion strączkowych konsumują mieszkańcy Ameryki Południowej, Afryki oraz Azji.
Linki