Soja – od Bliskiego Wschodu po Amerykę. Stosowana w kuchni z wielu powodów. Dlaczego jest tak popularna? Czy jest szkodliwa?
Coś więcej o soi:
Soja zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe. Ta roślina zyskała dużą popularność na całym świecie ze względu na dużą zawartość białka roślinnego. Kwasy tłuszczowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w kosmetykach i w produktach codziennego zastosowania, a także jako nośniki substancji roślinnych i witamin oraz jako baza olejków i kremów do kąpieli.
Już kilka tysięcy lat temu uprawę soi zapoczątkowano w Chinach. Na Bliskim Wschodzie od dawna soja jest poddawana wielu procesom przetwarzania na takie produkty – sos sojowy czy tofu. Soja nie ominęła Europy stając się jednocześnie tematem wielu debat. W szczególności, roślina odgrywa ogromną rolę dla gospodarki Stanów Zjednoczonych, które to ważne badania mające na celu przystosowanie rośliny do klimatu i uprzemysłowienie jej upraw. W rezultacie Stany Zjednoczone są jednym z największych producentów rolnych pod względem soi na świecie. W Stanach Zjednoczonych po przetworzeniu soję wykorzystuje się nawet do wydruku gazet. Ogromna ilość gazet codziennych drukowanych jest przy użyciu farb drukarskich na bazie oleju sojowego.
Co zawiera?
Jak wspomniano wcześniej, soja jest bogata w nasycone kwasy tłuszczowe. Zawiera między innymi:
- wapń,
- kwas foliowy,
- selen,
- żelazo,
- magnez,
- cynk.
Ponadto roślina zawiera także dużą ilość witamin z grupy B, błonnik i wiele innych minerałów.
Zastosowanie soi
Soja odgrywa pewną rolę w diecie człowieka. Wiele produktów zastępujących mięso, czy nawet mleko w diecie wegetariańskiej i wegańskiej wytwarzanych jest właśnie z soi. W krajach azjatyckich powszechne jest stosowanie jest codziennego wykorzystania w kuchni, np. smażenie potraw na oleju sojowym. Z nasion soi można przygotować też tofu. Ziarna soi spożywane bywają w formie zdrowej przekąski po prażeniu i przetwarzaniu. Zaś sfermentowane ziarna soi są szczególnie lekkostrawne. Soja znajduje swoje zastosowanie w różnego rodzaju potrawach – nadaje się do pożywnych gulaszów lub zup, które rozgrzewają szczególnie zimą i dostarczając dużo energii. Soja to nie tylko dania na gorąco, ponieważ nadaje się również do dań na zimno, takich jak sałatki.
Jak jeszcze wykorzystuje się soję? Przydatność medyczna
Olej sojowy i lecytyna sojowa są stosowane w produktach farmaceutycznych. Produkty z olejem sojowym stosowane są w przemyśle farmaceutycznym jako dodatki do kąpieli, które mają pomóc osobom zmagającym się z dolegliwością, jaką jest suchość skóry.
Lecytyna sojowa ma szerokie zastosowanie jako „pośrednik” w procesie, który ułatwia rozpuszczalność substancji pomiędzy związkami rozpuszczalnymi w wodzie i tłuszczach, np. przy produkcji maści, ale także w przemyśle spożywczym – pieczywo. Lecytyna sojowa ma właściwości wpływające na obniżenie poziom lipidów. Z tego powodu jest stosowana w wielu produktach dietetycznych.
Olej sojowy odgrywa istotną rolę w światowej produkcji olejów roślinnych do celów spożywczych w wielu postaciach – od oleju spożywczego, po surowiec, który wykorzystuje się do produkcji margaryny.
Soja zawiera więcej białka niż węglowodanów – białko sojowe dostarcza wielu składników, które potrzebuje nasz organizm, aby zachować dobrą formę i szczupłą sylwetkę.
Na co jeszcze może pomóc soja?
- zapobiega rozwojowi osteoporozy,
- zwiększa gęstość i wzmacnia tkankę kostną,
- Usuwa nadmiar płynów z organizmu,
- pomaga przy cukrzycy i zapaleniu pęcherzyka żółciowego.
- pomaga przy dolegliwościach przewodu żołądkowo-jelitowego.
Produkty sojowe regulują gospodarkę hormonalną. W rezultacie pomagają złagodzić stan kobiet w okresie menopauzy, jak również zapobiegać rozwojowi chorób kobiecych. Z innej perspektywy, wiele uwagi poświęca się właściwościom przeciwutleniającym soi.
Negatywny wpływ soi
- Soja może powodować powstawanie kamieni nerkowych. W tym przypadku zaleca się konsultację z lekarzem, a w kluczowych aspektach życia ograniczenie w spożywaniu dla osób zmagających się z kamicą moczową.
- U mężczyzn może powodować spadek poziomu testosteronu.
- Regularne spożywanie soi może wywołać zaburzenia metaboliczne, znaczny spadek odporności i rozwój innych chorób.
Kluczowe uwagi
Surowe młode ziarna soi, dojrzałe nasiona i wszystkie zielone części rośliny są trujące. W wielu przypadkach w ponadnormatymych ilościach spożycie może powodować nudności i wymioty. Z tego względu zaleca się, by edamame, jak i suszoną soję należy spożywać dopiero po wystarczającym czasie gotowania lub pieczenia.
Linki: