Śródziemnomorski przysmak na cały rok – Oliwki

Pochodzenie

Oliwki pochodzą z Azji. Obecnie drzewka oliwne rosną również na terytorium Afryki, czy też Ameryki.

Owoce oliwek mają okrągły kształt oraz różnorodne barwy. Głównymi producentami oliwek są Turcja i Egipt.

Wyróżniamy kilka rodzajów oliwek

·   Zielone – Oliwki zielone to owoce zebrane we wrześniu, zanim dojrzeją.

·   Czarne – zbiera się je w grudniu, kiedy owoce są w pełni dojrzałe, dlatego ich smak jest najdelikatniejszy.

·   Czerwone – zbierane są niedługo, zanim całkowicie dojrzeją.

·   Kalamata to grecka odmiana oliwki, która jest jedną z najbardziej znanych na świecie. Rosną w pobliżu Morza Jońskiego w regionie Kalamata, od czego wzięły swoją nazwę. Oliwki te występują w różnych formach, ale głównie w kuchni możemy je spotkać  w różnej  postaci:  

·   zalewie

·   w  occie uzyskanego z wina.

Doceniając właściwości  – mają delikatny, charakterystyczny, oraz gorzkawy smak. Znakiem rozpoznawczym tego gatunku oliwek jest ich imponujący rozmiar. Można je łączyć z typowo greckimi smakami jak np. ser feta.

Właściwości

Owoce oliwek są bogatym  źródłem witamin z grupy B,  które są kluczowe dla odpowiedniego funkcjonowania układu nerwowego oraz zachowania optymalnego stanu naszej skóry. Zawierają również znaczną ilość witamin A, C i E. Oliwki obfitują w takie składniki mineralne jak:

·   fosfor,

·   miedź,

·   żelazo,

·   potas.

Owoce w formie niedojrzałej (zielone) charakteryzują się tym, że są bardziej kaloryczne, ponieważ  zawierają duże ilości błonnika, białka, tłuszczów, a nawet sodu, natomiast mają mniejszą zawartość węglowodanów niż czarne.

Jakie korzyści dla naszego organizmu przynosi za sobą spożywanie oliwek?

·       Przeciwzapalne

Oliwki zawierają oleocanthal. Ten składnik odżywczy posiada właściwości przeciwzapalne. Dzięki swoim cechom jest on naturalnym, a zarazem nieszkodliwym środkiem przeciwbólowym. 

·       Przeciwalergiczne

Oliwki mogą pomóc w tym, aby alergia stała się mniej uciążliwa. Redukują reakcję alergiczną i pomagają w prawidłowym przepływie krwi. Kiedy zmagasz się z alergią lub np. astmą  mogą złagodzić jej skutki, gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym.

·       Przeciwutleniające

Oliwki są bogate w związki roślinne o właściwościach przeciwutleniających. Chroni to nas przed stresem oksydacyjnym. Wspomniane związki to np.:

·   kwercetyna,

·   hydroksytyrosol,

·   kwas oleanolowy.

Oliwki zawierają ogromną ilość innych antyoksydantów takich jak:

·   Witamina A,

·   Witamina  C,

·   Witamina E.

Ta ostania witamina pomoże naszemu organizmowi neutralizować ilość wolnych rodników w tkance tłuszczowej. Antyoksydanty pełnią w naszym organizmie najważniejsze funkcje:

·   opóźniają wystąpienie chorób neurodegeneracyjnych,

·   spowalniają starzenie się organizmu.

·   Przeciwnowotworowe

Nadmieniony wcześniej już stres oksydacyjny, jak i przewlekły stan zapalny to czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania lub rozwoju nowotworu. 

  Wpływ na prawidłową pracę układu pokarmowego

Opisywane dziś owoce aktywują wydzielanie hormonów żółciowych i trzustkowych, co pozwala znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia kamieni. Ogromne ilości błonnika wpływają na optymalne funkcjonowanie naszego przewodu pokarmowego, chroniąc m.in. przed zaparciami. Jednonienasycone tłuszcze, które zawarte są w owocach, jakimi są oliwki mogą pomóc nam w tym, by pozbyć się niechcianych kilogramów. Dieta, która opiera się na bazie tłuszczów jednonienasyconych zwiększa poziom hormonu – serotoniny. Ten hormon sprawia, iż nasz organizm pracuje lepiej, zmniejszając uczucie głodu. Ponadto, kwasy tłuszczowe zawarte w oliwkach mogą zmniejszyć ryzyko tego problemu. Kwasy tłuszczowe zwiększają również poziom dobrego cholesterolu – a to oznacza, że ​​nasz organizm jest bardziej wydajny w wykonywaniu różnorodnych czynności, w tym spalaniu kalorii.

Oliwki poprawiają również krążenie krwi, co zwiększa efektywność naszych treningów. To ostatecznie prowadzi do utrzymania zdrowej wagi. Dzięki swoim właściwościom trawiennym, oliwki zapewniają optymalne wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, pozostawiając zaledwie kilka kalorii, które mogą zostać zmagazynowane w postaci tłuszczu.

 Wspomaganie pracy serca

Oliwki są bogate w zdrowe tłuszcze, zwłaszcza jednonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy. Te kwasy tłuszczowe są korzystne dla zdrowia serca, ponieważ mogą pomagać w obniżaniu poziomu cholesterolu LDL (złego cholesterolu) i podnoszeniu poziomu cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu). Oliwki zawierają również przeciwutleniacze, takie jak polifenole, które mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

  Regulacja poziomu cukru

Oliwki mogą również przyczynić się do regulacji poziomu cukru we krwi, choć efekty te mogą być bardziej pośrednie. Oto kilka sposobów, w jakie oliwki mogą wpływać na poziom cukru we krwi

Ciekawostka

Warianty oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia o łagodnym smaku mogą zastąpić masło lub inne oleje podczas pieczenia. Można też gotować na oliwie z oliwek.

Linki: