suplement diety hamujący apetyt

Suplement diety hamujący apetyt

Środki zmniejszające apetyt to pigułki, napoje, suplementy lub pełnowartościowa żywność, które zapobiegają przejadaniu się. Niektóre rodzaje są „naturalne”, co oznacza, że pochodzą z żywności i roślin, podczas gdy niektóre są wytwarzane syntetycznie w laboratorium.

Jak działa środek tłumiący apetyt

Naturalne środki tłumiące apetyt mogą pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z otyłością lub jedzeniem emocjonalnym, częściowo poprzez równoważenie poziomów „hormonów głodu”, takich jak grelina i leptyna.

Poziom greliny i leptyny rośnie i spada w ciągu dnia, w zależności od ilości ostatnio zjedzonych posiłków, nastroju, poziomu stresu, snu, genetyki, aktualnej wagi i poziomu stanu zapalnego.

Oprócz zmniejszania apetytu poprzez regulację hormonalną, składniki odżywcze lub olejki eteryczne stosowane do bezpiecznego promowania utraty wagi mogą pomóc przechylić szalę na twoją korzyść na kilka innych sposobów, takich jak:

  • Spalanie większej ilości zmagazynowanej tkanki tłuszczowej w celu uzyskania energii (są one znane jako termogeniki)
  • Poprawa równowagi poziomu cukru we krwi
  • Ograniczenie apetytu na niezdrowe jedzenie lub słodycze
  • Wspomaganie zdrowia tarczycy
  • Zwiększenie uwalniania „hormonów szczęścia” lub endorfin, takich jak serotonina

Oto najlepsze naturalne środki tłumiących apetyt:

Ekstrakt z zielonej herbaty

Zielona herbata jest spożywana od tysięcy lat i nadal jest jednym z najzdrowszych dostępnych nam napojów. Jest przedmiotem setek badań dotyczących wszystkiego, od zapobiegania zaburzeniom poznawczym, takim jak demencja, po zarządzanie dysfunkcjami metabolicznymi.

Ostatnio niektóre przeciwutleniacze i substancje zawarte w ekstrakcie z zielonej herbaty zostały powiązane z korzystnym wpływem na choroby metaboliczne i poprawę kontroli wagi.

Woda

Prawdopodobnie już wiesz, że picie wody jest dla Ciebie dobre i zdecydowanie lepsze niż picie słodkich napojów gazowanych lub soków owocowych. Ale porozmawiajmy o tym, jak woda jest dobra. Woda ma zero kalorii, każdy dietetyk zalecają, aby była to Twój podstawowy napój.

Kiedy woda wypełnia przewód pokarmowy, to powstaje uczucie sytości i możesz jeść mniej. W rzeczywistości badanie opublikowane w 2016 roku przyjrzało się powiązaniu między odwodnieniem a otyłością i wykazało, że dorośli, którzy nie byli odpowiednio nawodnieni, mieli wyższe wskaźniki masy ciała (BMI).

Czasami możesz czuć się głodny, gdy twoje ciało jest rzeczywiście spragnione, a woda może okiełznać chęć podjadania. Spróbuj wypić szklankę wody i odczekać 30 minut. Jeśli czujesz głód, to nie zniknie. Ale jeśli czujesz pragnienie, ta woda powinna zmniejszyć dyskomfort.

Żeby było jasne, woda nie zastępuje posiłku ani przekąski. Twój organizm nadal potrzebuje składników odżywczych ze zbilansowanej diety.

Ciemna czekolada

Oto świetna wiadomość dla każdego, kto lubi słodycze: ciemna czekolada może pomóc Ci jeść mniej w porównaniu z mleczną czekoladą. Jeśli szukasz słodkiego przysmaku bez nadmiaru kalorii, sięgnij po czekoladę o wysokiej zawartości kakao, która zazwyczaj zawiera mniej cukru. Kostka gorzkiej czekolady przed posiłkiem gwarantuje że zjesz mniej.

Pokarmy i suplementy bogate w błonnik

Błonnik pokarmowy, niezależnie od tego, czy pochodzi z pożywienia, czy w postaci skoncentrowanych suplementów, był używany od setek lat w celu promowania pełności, poprawy zdrowia jelit i funkcji trawiennych oraz pomagania w utrzymaniu silnej odporności i zdrowia serca.

Co takiego jest w błonniku, który tłumi apetyt? Ponieważ błonnik nie jest w stanie strawić po spożyciu, a ponadto pochłania tak dużą część swojej wagi w wodzie, pokarmy bogate w błonnik pomagają spowolnić trawienie glukozy (cukru). Dzięki temu czujesz się pełny na dłużej, dzięki czemu możesz zarządzać spożyciem kalorii.

Wiele pokarmów bogatych w błonnik jest również bardzo gęstych pod względem odżywczym, co oznacza, że „dostajesz więcej” za swoje wartości odżywcze.

Dieta ketogeniczna / bycie w ketozie

Dieta ketonowa to wysokotłuszczowa dieta o bardzo niskiej zawartości węglowodanów, która wprowadza organizm w stan metaboliczny zwany ketozą. W stanie ketozy spalasz tłuszcz zamiast cukru.

W ketozie wiele osób zgłasza, że odczuwa spadek apetytu, zwłaszcza na słodką żywność i rafinowane węglowodany. Dietę ketonową można łączyć z okresowym postem, aby uzyskać jeszcze większą pomoc w kontroli wagi i zarządzaniu przyjmowaniem pokarmu.

Połóż nacisk na zdrowe tłuszcze w swojej diecie, które są tak samo ważne dla poczucia sytości i zadowolenia, jak błonnik i białko. Aby wejść w ketozę, staraj się, aby co najmniej 75% twoich dziennych kalorii pochodziło z tłuszczów, takich jak olej kokosowy i oliwa z oliwek, masło, jajka, orzechy, nasiona i tłuste kawałki mięsa. Jednocześnie unikaj cukru i większości węglowodanów innych niż warzywa nieskrobiowe.

Kawa

Oto kolejny powód, aby pokochać poranną kawę: dzięki zawartej w niej kofeinie kawa może pomóc w utracie wagi i kontroli apetytu. Badania pokazują, że picie kawy przed posiłkiem może pomóc w opróżnianiu żołądka, wpływać na hormony kontrolujące apetyt i zmniejszać uczucie głodu. Picie umiarkowanej ilości kawy może również pomóc ci jeść mniej w ciągu dnia i przy następnym posiłku.

Zalecana dawka na odchudzanie to około 2 filiżanek kawy, czyli około 200 miligramów kofeiny. Pamiętaj, że różne napoje kawowe zawierają różne ilości kofeiny.