suplement diety na skórę

Suplement diety na skórę

Utrzymanie zdrowej, promiennej skóry jest dla wielu osób priorytetem, dlatego branża pielęgnacji skóry kwitnie na całym świecie.

Jednak nawet jeśli stosowanie produktów do pielęgnacji skóry, takich jak kremy nawilżające, serum i kremy pod oczy, może pomóc poprawić wygląd skóry, dieta i styl życia również odgrywają znaczącą rolę w zdrowiu skóry.

Chociaż przestrzeganie zdrowej diety bogatej w składniki odżywcze jest kluczowe dla zdrowej skóry, niektórzy ludzie zastanawiają się, czy suplementy, w tym witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe, takie jak olej rybny – mogą poprawić wygląd skóry.

Co nauka poleca do stosowania w zakresie suplementów dla zdrowia skóry i obalę kilka powszechnych mitów dotyczących pielęgnacji skóry.

Kolagen

Jeśli każdego ranka spożyjesz codzienny suplement kolagenowy w nadziei, że poprawi to zdrowie Twojej skóry, to masz rację. Suplementy kolagenowe są jednymi z najpopularniejszych suplementów sprzedawanych dla tych, którzy chcą zdrowszej skóry.

Naukowcy wciąż badają, w jaki sposób suplementy kolagenowe wpływają na skórę, ale istnieją pewne dowody na to, że mogą one pomóc poprawić niektóre aspekty zdrowia skóry, w tym głębokość zmarszczek, elastyczność i nawilżenie.

Jednak naukowcy ostrzegają, że chociaż w niektórych badaniach wykazano, że suplementy kolagenowe zapewniają korzyści dla skóry, twierdzenia medialne i marketingowe są często przesadzone.

Tak więc, chociaż suplementy kolagenowe w żadnym wypadku nie są fontanną młodości, regularne przyjmowanie kolagenu może pomóc w poprawie niektórych aspektów zdrowia skóry.

Olej rybi (kwasy tłuszczowe omega-3)

Wykazano, że kwasy omega-3 korzystnie wpływają na zdrowie na wiele sposobów, na przykład poprzez poprawę zdrowia serca i łagodzenie bólu stawów. Ale czy mogą poprawić wygląd Twojej skóry?

Tłuszcze omega-3 odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu skóry, a ich niedostateczne spożycie może negatywnie wpłynąć na twoją skórę, a nawet powodować choroby skóry.

Badania sugerują, że suplementy omega-3 mogą przynieść korzyści osobom z chorobami skóry, takimi jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik i owrzodzenia skóry. Suplementy omega-3 mogą również pomóc w ochronie przed nowotworami skóry.

Tak więc, chociaż suplementy omega-3 mogą być dobrym wyborem w przypadku chorób skóry, takich jak trądzik i łuszczyca, i mogą korzystnie wpływać na zdrowie serca, mózgu i nie tylko, nie ma wystarczających dowodów na poparcie ich przyjmowania, jeśli jedynym celem jest poprawa stanu skóry wygląd zewnętrzny.

Witamina C

Witamina C jest niezbędna dla zdrowej skóry, ponieważ ma kluczowe znaczenie dla produkcji kolagenu i pomaga chronić skórę przed promieniami UV. Właśnie dlatego niedobór witaminy C prowadzi do upośledzenia gojenia się ran, problemów z tworzeniem kolagenu i innych negatywnych skutków dla skóry.

Wiele osób stosuje miejscowe leczenie witaminą C w celu poprawy wyglądu skóry, ale czy przyjmowanie suplementów witaminy C może również przynieść korzyści skórze?

Istnieją dowody na to, że suplementacja witaminą C pomaga zwiększyć produkcję kolagenu. Ponadto badania sugerują, że wyższe spożycie witaminy C w diecie może wiązać się z lepszym wyglądem skóry.

Niektóre odkrycia sugerują również, że suplementy witaminy C mogą poprawić wygląd skóry, w tym zmarszczki i suchość, gdy są przyjmowane razem z innymi składnikami odżywczymi, takimi jak kolagen i cynk.

Nadal potrzebujemy więcej dobrze zaprojektowanych badań, aby ocenić skuteczność witaminy C w poprawianiu wyglądu skóry, gdy jest ona przyjmowana samodzielnie.

Biotyna

Biotyna jest witaminą B, która jest jednym z głównych składników suplementów do włosów, skóry i paznokci. Niedobór biotyny jest rzadki, a suplementy biotyny są stosowane u niewielu osób. Biotyna znajduje się w kilku produktach spożywczych, takich jak jajka i owies, a dodatkowo biotynę produkują bakterie jelitowe.

Tak więc, jeśli nie masz powodu, aby suplementować biotynę, nie marnuj pieniędzy na suplementy biotynowe w nadziei na poprawę wyglądu swojej skóry.

Suplementy wieloskładnikowe

Multiwitaminy mogą być pomocne dla osób, które nie otrzymują wystarczającej ilości mikroelementów w swojej diecie, ale czy potrzebujesz ich dla zdrowia skóry?

Niektóre badania sugerują, że suplementy zawierające mieszanki witamin, minerałów i innych składników mogą pomóc poprawić typowe problemy skórne, takie jak suchość i matowość.

Przyjmowanie multiwitaminy może również poprawić wygląd skóry u osób z niedoborami lub niedoborami niektórych składników odżywczych, które wpływają na zdrowie skóry, takich jak witamina C, witamina A, niektóre witaminy z grupy B i źródło cynku.

Probiotyki

Probiotyki są powszechnie stosowane do wspomagania zdrowia jelit, co jest ważne dla zdrowej skóry. Suplementy probiotyczne mogą pomóc przywrócić zdrową równowagę bakterii jelitowych i wykazano, że wspierają osoby z chorobami takimi jak trądzik i zapalenie skóry. Jednak zrównoważenie jelit nie jest tak proste, jak codzienne przyjmowanie probiotyku.

Dieta, styl życia, sen i poziom stresu to tylko niektóre z wielu czynników wpływających na zdrowie jelit. Jeśli masz trądzik lub inne schorzenia skóry, które mogą skorzystać z probiotyku, rozważ poproszenie dermatologa o zalecenia.

Jeśli nie masz żadnych schorzeń skóry, ale jesteś zainteresowany wspieraniem jelit w celu poprawy wyglądu skóry, ważne jest, aby zrozumieć, że suplementy probiotyczne nie są odpowiednie ani konieczne.

Czy suplementy są więc niezbędne dla zdrowej skóry?

Mimo że suplementy mogą pomóc poprawić niektóre stany skóry, takie jak trądzik, i są niezbędne dla osób, które nie otrzymują wystarczającej ilości składników odżywczych z diety, zwykle nie są niezbędne dla zdrowia skóry.

Prawda jest taka, że jeśli chodzi o pielęgnację skóry, suplementy nie mogą zastąpić pożywnej diety.

Jeśli jesteś ogólnie zdrowy i chcesz po prostu zadbać o swoją skórę od środka, spójrz na swoją dietę, aby zobaczyć, czego może jej brakować.

Aby zachować zdrowie skóry, to najlepsze co możesz zrobi:

  • utrzymać optymalne nawilżenie
  • jedz dużo owoców i warzyw
  • włączaj do posiłków i przekąsek zdrowe źródła tłuszczu i białka
  • ogranicz spożycie żywności związanej ze słabym zdrowiem skóry, takiej jak żywność słodka i wysoce przetworzona