suplement diety na stawy

Suplement diety na stawy

W miarę jak przechodzimy przez życie, zwłaszcza ci z nas, którzy są aktywni, nasze stawy lekko pobolewają z powodu codziennego zużycia.

Naturalne pogorszenie stanu może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak: organizm potrzebuje więcej czasu na regenerację pomiędzy okresami intensywnej aktywności, stawy akumulują zmęczenie z powodu przeciążenia lub niedostatecznego użycia, a organizm wytwarza mniej naturalnych związków na tych samych poziomach, co my, gdy byliśmy młodzi. Połącz te czynniki z chorobą zwyrodnieniową stawów, która dotyka miliony ludzi, a stawy mogą stać się bolesne, sztywne i niewygodne w codziennym życiu.

Ponieważ nie ma ucieczki przed naturalnym procesem starzenia, to do nas należy zwalczanie dyskomfortu stawów za pomocą strategii, która jest dostosowana do naszych potrzeb, pragnień i celów. W tym artykule omówimy, co powoduje dyskomfort stawów, dlaczego ćwiczenia i dieta są ważne dla zdrowia stawów oraz trzy suplementy, które mogą pomóc w bólu.

Co powoduje ból stawów wraz z wiekiem

Na końcu każdego stawu znajduje się gładka, gumowata tkanka łączna zwana chrząstką. Każdy staw ma swoje własne ilości chrząstki, a każda osoba będzie miała również różne ilości otaczające ten staw. Ilość chrząstki otaczającej twoje stawy zależy od czynników takich jak genetyka i styl życia.

Pogorszenie stanu chrząstki, które towarzyszy procesowi starzenia, który postępuje poza normalny poziom, jest często określane jako choroba zwyrodnieniowa stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest uważana za chorobę zwyrodnieniową stawów, a jej nasilenie może się różnić w zależności od osoby.

Ogólnie rzecz biorąc, to, co dzieje się, gdy występuje dyskomfort stawów, to błona maziowa w stawie, która wytwarza płyn w celu utrzymania zdrowych stawów ulega zapaleniu i wytwarza dodatkowy płyn, co powoduje obrzęk, sztywność i ból stawów. Jeśli kiedykolwiek miałeś spuchnięte kolano, najprawdopodobniej doświadczyłeś tego procesu.

Jak ćwiczenia i dieta wpływają na ból stawów

Regularne ćwiczenia i dieta mają kluczowe znaczenie dla wspierania zdrowia stawów. Dobrze skonstruowany plan treningowy pomoże organizmowi utrzymać naturalne i zdrowe zakresy ruchu. Czasami, gdy zakres ruchu staje się ograniczony lub brakuje nam ogólnej siły, możemy zrekompensować wadliwe wzorce ruchowe, które mogą powodować akumulację naprężeń w stawach.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby nadal pozostawać aktywnym wraz z wiekiem w ramach swoich ograniczeń. Ogólny trening siłowy i cardio mogą być użytecznymi narzędziami zapewniającymi prawidłowe poruszanie się ciała i utrzymanie stawów.

Oprócz ćwiczeń dieta może również odgrywać istotną rolę w zdrowiu stawów. Chociaż sugerowano, że niektóre pokarmy pomagają w dolegliwościach stawów, ogólnie dobrą zasadą jest po prostu spożywanie zbilansowanej, naturalnej diety, która dostarcza nam mikroelementów, których potrzebujemy na co dzień.

Spożywanie pokarmów naturalnie bogatych w witaminy i minerały, takie jak witamina K, wapń, witamina D i wiele innych, może odgrywać rolę w utrzymaniu zdrowych stawów.

3 składniki odżywcze wspierające zdrowie stawów

Poza ćwiczeniami i dietą istnieje kilka suplementów, których można użyć do wspomagania stawów i radzenia sobie z ogólnym bólem z nimi związanym. Podobnie jak dieta i ćwiczenia, suplementy powinny być przyjmowane jako część ogólnej strategii wspierającej zdrowie i ze zrozumieniem indywidualnych potrzeb.

Glukozamina

Jednym z najpopularniejszych naturalnych suplementów dla osób doświadczających dolegliwości stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów jest glukozamina.

Glukozamina to naturalny związek występujący w chrząstce w organizmie. Często glukozamina będzie przyjmowana jako suplement w celu zmniejszenia bólu i ogólnego dyskomfortu stawów. Badania nad długotrwałym działaniem glukozaminy są nadal trochę skąpe, ale ogólnie badania potwierdzają, że może ona mieć pewien wpływ na zachowanie i wsparcie chrząstki.

Chondroityna

Podobnie jak glukozamina, chondroityna występuje naturalnie w chrząstce i odgrywa rolę w procesie regeneracji i naprawy tej tkanki łącznej. Często chondroityna będzie uzupełniana w celu zmniejszenia bólu stawów w połączeniu z glukozaminą.

Wapń

Ostatnim suplementem, który omówimy w celu zmniejszenia bólu stawów, jest prawdopodobnie najbardziej znany i jest to wapń. Wapń jest wykorzystywany do wielu procesów zachodzących w organizmie, a większość z nich rozumie, że jest niezbędny dla mocnych kości. W końcu ponad 90% wapnia w organizmie znajduje się w kościach i zębach. Jednak wapń może również odgrywać rolę w stawach. Ta rola może być niewielka, ale mimo to ważna.

Jeśli chodzi o suplementację wapnia, jeśli masz skłonność do niedoborów, prawdopodobnie dobrym pomysłem jest przyjrzenie się potencjalnym opcjom, aby upewnić się, że masz wystarczającą ilość na coś więcej niż tylko wspólne wsparcie.