suplementy diety a cukrzyca

Suplementy diety a cukrzyca

W poszukiwaniu ulepszonych metod leczenia cukrzycy badane są różne suplementy. Badania te mają na celu określenie możliwej roli minerałów i witamin w regulacji poziomu glukozy we krwi oraz tego, czy tę regulację można wzmocnić poprzez suplementację żywieniową.

Czym są suplementy?

Suplementy diety (suplementy diety lub inaczej odżywki) to witaminy i składniki odżywcze stosowane w celu wspierania zdrowej diety. Nie są używane do zastępowania żywności, ale zamiast tego zwiększają spożycie składników odżywczych i zwiększają wartość odżywczą.

Istnieje wiele rodzajów suplementów, w tym: aminokwasy, kwasy tłuszczowe, błonnik, enzymy biorące udział w trawieniu, witaminy i minerały, najczęściej w postaci tabletek, kapsułek i płynów.

Suplementy a cukrzyca

Do tej pory badano różne suplementy, które mogą pomóc w leczeniu cukrzycy. Jednak obecne dane są niejednoznaczne i nadal nie jest jasne, czy przynoszą one rzeczywiste korzyści. Jak dotąd najbardziej udane badania dotyczyły potencjalnych korzyści ze stosowania chromu i magnezu.

Cała żywność zawiera mieszankę minerałów, enzymów, błonnika i innych substancji, które mogą pomóc twojemu ciału wchłonąć i wykorzystać te składniki odżywcze. Spożywanie dobrze zbilansowanego posiłku jest o wiele zdrowsze niż multiwitamina. Nie jest jasne, czy witaminy i minerały mają taki sam wpływ na organizm, gdy są przyjmowane w postaci suplementu.

Suplementy wpływające na poziom cukru we krwi

Suplementy mogą powodować niepożądane lub niebezpieczne skutki uboczne, zwłaszcza jeśli wchodzą w interakcje z zażywanymi lekami. Podczas gdy niektóre składniki mogą nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych, powodując hipoglikemię (niski poziom cukru we krwi), inne mogą mieć odwrotny skutek, prowadząc do hiperglikemii (wysokiego poziomu cukru we krwi).

Chrom

Chrom jest niezbędny do wykorzystania glukozy i ogólnej regulacji poziomu cukru we krwi. Zasugerowano, że zwiększenie poziomu chromu może prowadzić do obniżenia poziomu glukozy i zwiększenia regulacji, pomagając w leczeniu cukrzycy.

Badania nad cukrzycą, jasno wykazują, że suplementy chromu mogą prowadzić do obniżenia poziomu cukru we krwi. Jednak nadal wymagane są dalsze badania, zanim zostanie on zastosowany jako powszechny sposób leczenie cukrzycy, ponieważ istnieje wiele skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem chromu, takich jak uszkodzenie nerek, reakcje skórne i problemy z mięśniami.

Magnez

Magnez jest bardzo ważny w metabolizmie glukozy, a jego niski poziom często obserwuje się u osób z cukrzycą. Dlatego lekarze uważali, że zwiększenie poziomu magnezu może prowadzić do zwiększonego metabolizmu glukozy, co skutkuje niższym poziomem cukru we krwi.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 również zostały zbadane, jednak badania te mają sprzeczne poglądy. Suplementy omega-3 nie pomagają w leczeniu cukrzycy, jednak wykazano, że spożywanie owoców morza (które są bogate w omega-3) zmniejsza ryzyko cukrzycy.

Czy suplementy powinny być stosowane w leczeniu cukrzycy?

Cukrzyca typu 2 była kiedyś nazywana cukrzycą dorosłych, ale coraz częściej występuje u dzieci. Ta forma cukrzycy występuje, gdy organizm jest odporny na insulinę lub nie wytwarza jej wystarczającej ilości. Powoduje niezrównoważenie poziomu glukozy we krwi.

Nistety nie ma jednego skutecznego lekarstwa. Jednak wiele osób jest w stanie kontrolować poziom glukozy we krwi za pomocą diety i ćwiczeń. Jeśli nie, lekarz może przepisać leki, które mogą kontrolować poziom cukru we krwi.

Zdrowa dieta, aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej wagi to pierwszy, a czasem najważniejszy element leczenia cukrzycy. Jeśli jednak to nie wystarczy, aby utrzymać poziom cukru we krwi, lekarz może zdecydować, które suplementy będą dla Ciebie najlepsze.

Stosowanie suplementów w leczeniu cukrzycy

Zawsze najlepiej jest, aby żywność, którą spożywasz, dostarczała witamin i minerałów. Jednak coraz więcej osób zwraca się do alternatywnych leków i suplementów. Liczne suplementy okazały się obiecujące jako leczenie cukrzycy. Należą do również:

Tiamina

Witamina B-1 jest również znana jako tiamina. Wiele osób z cukrzycą ma niedobór tiaminy. Może to przyczynić się do niektórych powikłań cukrzycy. Niski poziom tiaminy został powiązany z chorobami serca i uszkodzeniem naczyń krwionośnych.

Tiamina jest rozpuszczalna w wodzie. Ma trudności z dostaniem się do komórek tam, gdzie jest potrzebny. Jednak benfotiamina, uzupełniająca forma tiaminy, jest rozpuszczalna w tłuszczach. Łatwiej przenika przez błony komórkowe. Niektóre badania sugerują, że benfotiamina może zapobiegać powikłaniom cukrzycowym. Jednak inne badania nie wykazały żadnych pozytywnych efektów.

Zielona herbata

Zielona herbata zawiera polifenole, które są przeciwutleniaczami. Badania laboratoryjne sugerują, że EGCG może mieć wiele korzyści zdrowotnych, w tym:

  • mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
  • profilaktyka cukrzycy typu 2
  • lepsza kontrola glukozy
  • lepsza aktywność insuliny

Resweratrol

Resweratrol to substancja chemiczna występująca w winie i winogronach. Pomaga zapobiegać wysokiemu poziomowi cukru we krwi.