suplementy diety dla seniora

Suplementy diety dla seniora

Jeśli w codziennej diecie osoba starsza nie dostarcza wystarczającej ilości witamin i minerałów, lekarz może zalecić suplementy diety. Suplementy te mogą dodawać składniki odżywcze i witaminy do diety wraz z wiekiem lub mogą pomóc obniżyć ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie stawów lub osteoporoza.

Według statystyk badań 3 na 4 osoby wieku 60 lat i więcej przyjmuje suplementy. Suplementy witaminowe mogą być dla niektórych seniorów najlepszym sposobem na powstrzymanie niektórych skutków starzenia.

Czy seniorzy powinni brać witaminy i suplementy?

Oczywiście najlepszym sposobem dla seniorów na utrzymanie zdrowia jest odżywianie i ćwiczenia. Ćwiczenia pomagają budować ciało i zwalczają takie stany jak nadciśnienie i nadwaga. Żywność bogata w składniki odżywcze zawiera inne składniki, które zapewniają zdrowie, takie jak błonnik.

Ale nie każdy może jeść wystarczająco dużo jedzenia, aby zachować zdrowie. Oto kilka powodów, dla których seniorzy mogą potrzebować suplementów:

  • Utrata apetytu jest powszechna wśród osób starszych.
  • Organizmy są mniej wydajne w przyswajaniu kluczowych składników odżywczych z pożywienia.
  • Kości stają się bardziej kruche.
  • Choroby i stany mogą hamować zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych.
  • Leki mogą wypłukać składniki odżywcze, zanim zostaną prawidłowo wchłonięte lub mogą w ogóle zablokować ich wchłanianie.
  • Starsi ludzie mogą nie gotować tak często, jak kiedyś, a w gotowych posiłkach może brakować witamin i składników odżywczych.
  • Seniorzy mogą nie być narażeni na tak dużą ekspozycję na światło słoneczne, jak kiedyś, co powoduje spadek poziomu witaminy D.
  • Niektóre zdrowe pokarmy bogate w witaminy mogą być trudne do żucia lub trawienia.

5 najlepszych suplementów i witamin dla seniorów

Jeśli potrzebujesz uzupełnić dietę osoby starszej, zalecane jest aby poszukać suplementów zawierających potrzebną witaminę lub minerał bez dodatkowych zbędnych składników w składzie.

Przeczytaj etykietę, aby upewnić się, że dawka nie jest zbyt duża. Zbyt duża ilość niektórych witamin i minerałów może być szkodliwa. Lekarz lub farmaceuta może polecić suplementy witaminowe dla seniorów odpowiednich marek, które odpowiadają potrzebom osoby starszej.

Oto pięć najlepszych suplementów witaminowych, które osoby starsze powinny rozważyć, wraz z dodatkowym zaleceniem.

Wapń

Wapń jest ważny dla mocnych kości i zębów, dlatego ten minerał jest szczególnie potrzebny osobom starszym, które są narażone na utratę masy kostnej. Bez wystarczającej ilości wapnia seniorzy mogą stawić czoła złamaniom kości. Wapń występuje naturalnie w mleku i produktach mlecznych, konserwach rybnych z miękkimi kośćmi, ciemnozielonych warzywach liściastych, takich jak jarmuż, oraz produktach z dodatkiem wapnia, takich jak płatki śniadaniowe.

Witamina b12

Ta witamina utrzymuje zdrowe nerwy i komórki krwi. B12 jest trudniej przyswajalne dla organizmu wraz z wiekiem seniorów. Surowi wegetarianie i weganie są bardziej narażeni na rozwój niedoboru witaminy B12, ponieważ witamina ta jest naturalnie ograniczona do żywności pochodzenia zwierzęcego. Witamina B12 znajduje się głównie w takich produktach jak jaja, ryby, mięso, drób i produkty mleczne.

Witamina B6

Ta witamina jest potrzebna do tworzenia czerwonych krwinek. Pomaga również zachować zdrowie połączeń między mózgiem a komórkami nerwowymi. Suplementy witaminy B6 są również stosowane w leczeniu cukrzycy, zapalenia stawów i utraty pamięci. Witamina B6 znajduje się w wątrobie wołowej, piersi z kurczaka, rybach, owocach innych niż cytrusowe, ziemniakach i innych warzywach skrobiowych.

Witamina B9

Znana również jako kwas foliowy lub kwas foliowy, witamina ta może spowolnić lub zapobiec utracie pamięci u osób powyżej 60 roku życia. Witamina B9 pomaga również przekształcać węglowodany w energię. Można go znaleźć w owocach, takich jak pomarańcze i warzywach, takich jak brokuły, brukselka i szpinak. Można go również znaleźć w orzechach, fasoli i grochu.

Witamina D

Ta witamina pomaga w utrzymaniu zdrowia kości, co jest szczególnie ważne dla seniorów, ponieważ osteoporoza i osłabienie kości sprawiają, że upadki są znacznie bardziej niebezpieczne. Według badań utrzymanie zdrowego poziomu witaminy D może pomóc zmniejszyć ryzyko cukrzycy, chorób serca i stanów zapalnych. Witaminę D można znaleźć w tłustych rybach, olejach z wątroby ryb, wzbogaconym mleku i produktach mlecznych oraz wzbogaconych płatkach zbożowych.

Suplementy multiwitaminowe

Seniorzy powinni również rozważyć suplementy multiwitaminowe. Dobry suplement multiwitaminowy może zawierać wiele z tych witamin wraz z niewielką ilością niezbędnych minerałów. Poszukaj suplementów zawierających dopuszczalne poziomy magnezu, potasu, sodu, witaminy A, witaminy C i witaminy E.

Witaminy i minerały są niezbędnymi składnikami odżywczymi, których potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zarówno witaminy, jak i suplementy stają się ważniejsze dla osób starszych. Z wiekiem trudniej jest trawić, wchłaniać i metabolizować składniki odżywcze, a niektóre leki mogą również hamować cały proces. Suplementy mogą być również potrzebne osobom, które nie stosują diety zawierającej wystarczającą ilość witamin i minerałów potrzebnych do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Ważne jest jednak, aby zapytać lekarza rodzinnego, czy można przyjmować witaminy i minerały oprócz przepisanych leków.

Osiągnięcie dziennego poziomu witamin i minerałów oznacza codzienne spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, wybieranie zdrowej żywności opisanej w żywieniu osób starszych, a najlepiej spożywanie żywności ekologicznej, która jest uprawiana w glebie bogatej w minerały.