suplementy diety dla wegetarian

Suplementy diety dla wegetarian

Diety wegetariańskie mają tendencję do dostarczania wielu ważnych witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, zwłaszcza błonnika, magnezu, potasu i witaminy C. Mogą być również dietami stosunkowo niskokalorycznymi w porównaniu z dietami zawierającymi bardziej przetworzoną żywność, dlatego często są kojarzone ze zdrowym zarządzaniem wagą.

Biorąc to pod uwagę, każda dieta, która wyklucza grupy żywności, takie jak mięso, nabiał i ryby, niesie ze sobą ryzyko przyczynienia się do niskiego spożycia niektórych składników odżywczych.

Suplementy mogą być korzystnym dodatkiem do diety wegetariańskiej, ponieważ pomagają zapewnić zaspokojenie zapotrzebowania na określone składniki odżywcze, co jest ważne dla wspierania zdrowego poziomu energii, pozytywnego nastawienia, zdrowego układu odpornościowego i tak dalej.

Jaki jest najlepszy suplement witaminowy dla wegetarian? Niektóre z najważniejszych suplementów wegetariańskich obejmują witaminę B12, wapń, cynk i żelazo, ponieważ te niezbędne składniki odżywcze są najbardziej obfite w pokarmy pochodzenia zwierzęcego.

Dieta wegetariańska kontra wegańska

Terminy dieta wegetariańska i dieta wegańska mogą być mylące dla niektórych osób, ponieważ nie zawsze jest jasne, czym się różnią.

Chociaż obie są uważane za „diety roślinne”, dieta wegańska jest ogólnie nieco bardziej restrykcyjna, ponieważ dieta wegańska wyklucza wszystkie produkty zwierzęce, w tym mięso, ryby, drób, jaja, nabiał, a nawet miód.

Z drugiej strony dieta wegetariańska zazwyczaj nie obejmuje mięsa, drobiu ani ryb/owoców morza, ale może zawierać nabiał i jajka (istnieją różne nazwy opisujące każdy rodzaj diety wegetariańskiej, na przykład dieta laktozowa, która zawiera więcej różnorodności ).

Ogólnie rzecz biorąc, dokładne nawyki żywieniowe wegetarian mogą się znacznie różnić, więc termin ten w rzeczywistości obejmuje spektrum diet.

Ponieważ obie są formami diet roślinnych, najlepiej każdy, kto przestrzega tych planów żywieniowych, powinien skupić się na spożywaniu zdrowych pokarmów roślinnych, takich jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona. Jest to najlepszy sposób, aby upewnić się, że zaspokajasz swoje zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze, chociaż suplementy wegetariańskie również mogą być pomocne.

Czego może brakować w diecie wegetariańskiej

Jeśli stosujesz dietę roślinną, dobrze jest zadać sobie pytanie: „Jakie witaminy powinienem brać, jeśli nie jem mięsa?”

Przyjmowanie suplementów wegetariańskich może pomóc w zapewnieniu sobie składników odżywczych potrzebnych do utrzymania zdrowego organizmu, nawet jeśli zdecydujesz się unikać pokarmów takich jak mięso, ryby, jajka i drób.

Kiedy unika się większości lub wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, badania sugerują, że ludzie mogą być bardziej podatni na niedobór niektórych z następujących składników odżywczych:

  • Białko/niektóre aminokwasy
  • Kolagen
  • Żelazo
  • Cynk
  • Witamina b12
  • Wapń
  • Selen
  • Jod
  • kwasy tłuszczowe omega-3

Chociaż suplementy nie powinny być stosowane w celu zastąpienia zdrowej diety, niektóre z najlepszych suplementów dla wegetarian mogą uzupełniać dobrze zbilansowaną dietę bogatą w pożywne produkty roślinne.

Niektóre witaminy i minerały wydają się być szczególnie korzystne dla osób stosujących dietę wegetariańską. Niektóre z najlepszych suplementów witaminowych dla wegetarian to:

Witamina B12

Wśród najlepszych suplementów dla wegetarian jest witamina B12, która jest często polecana tym, którzy unikają produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ nie występuje w pokarmach roślinnych, z wyjątkiem niektórych alg i drożdży odżywczych.

Witamina B12 jest ważna dla wielu funkcji, w tym ułatwiania normalnej produkcji czerwonych krwinek, metabolizmu komórkowego i syntezy DNA, a także wspierania zdrowych funkcji poznawczych.

Jak wegetarianie otrzymują witaminę B12? Najlepszym sposobem jest przyjmowanie wegańskiego suplementu B12, który zwykle powstaje w wyniku fermentacji bakteryjnej. B12 można przyjmować w postaci kapsułki, kapsułki lub w innych postaciach.

Witamina D

Organizm ludzki syntetyzuje witaminę D, gdy naga skóra ma kontakt ze światłem słonecznym. Jednakże, ponieważ wiele osób nie spędza wystarczająco dużo czasu na świeżym powietrzu na słońcu przez cały rok, niski poziom jest coraz większym problemem, zwłaszcza, że nie ma wielu źródeł witaminy D w diecie.

Suplement witaminy D może pomóc w podniesieniu poziomu u osób, które spędzają większość czasu w pomieszczeniach i unikają pokarmów takich jak mleko, nabiał i ryby.

Wapń

Wapń pomaga w utrzymaniu zdrowia szkieletu i układu krążenia, jednak dla osób, które unikają produktów mlecznych i nie jedzą regularnie innych źródeł wapnia, takich jak warzywa liściaste i orzechy/nasiona, może być trudno uzyskać wystarczającą ilość wapnia. Możesz znaleźć wapń jako samodzielny suplement wapnia lub jako część multiwitaminy.

Żelazo

Chociaż pewna forma żelaza znajduje się w niektórych pokarmach roślinnych, takich jak zielone warzywa liściaste i wodorosty morskie, najlepszym źródłem wysoce przyswajalnego żelaza są pokarmy pochodzenia zwierzęcego, w tym mięso, podroby i ciemne mięso drobiowe.

Aby zapewnić sobie wystarczającą ilość energii, aby utrzymać zdrowy poziom energii, przyjmowanie suplementu żelaza lub multiwitaminy zawierającej żelazo jest mądre, jeśli trzymasz się diety roślinnej. Może to pomóc we wspieraniu zdrowia poznawczego i zmniejszeniu zmęczenia oraz wspiera zdrową płodność, zdrowie prenatalne i poporodowe wśród kobiet.

Cynk

Podobnie jak żelazo, cynk występuje w większości w żywności, takiej jak owoce morza i mięso, chociaż można go również uzyskać z niektórych roślin strączkowych, orzechów, produktów pełnoziarnistych i nasion.

Diety wegetariańskie są oparte na roślinach i mają tendencję do wykluczania większości lub wszystkich produktów zwierzęcych, w tym mięsa, ryb, drobiu, a czasem nabiału, jaj i miodu, w zależności od konkretnego rodzaju diety.

Suplementy wegetariańskie mogą być korzystne, ponieważ pomagają wypełnić luki w diecie, dostarczając kluczowych witamin i minerałów, które mogą być trudne do zdobycia.

Niektóre z najlepszych suplementów dla wegetarian to: kolagen, witamina B12, witamina D, wapń, żelazo, cynk, kwasy tłuszczowe omega-3, białko w proszku i supergreens.