Suplementy diety na potencję
Zaburzenia erekcji mają miejsce, gdy ktoś ma trudności z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji. Niektóre badania sugerują, że niektóre suplementy mogą pomóc w zaburzeniach erekcji. Może to jednak dotyczyć tylko osób z niedoborem witamin.
Wiele schorzeń może przyczyniać się do zaburzeń erekcji, w tym zaburzeń hormonalnych, chorób sercowo-naczyniowych, lęków, depresji. Zaburzenia te są bardziej prawdopodobne u osób starszych, osób z otyłością i osób palących.
Witaminy i minerały pomagają organizmowi, w tym układowi rozrodczemu, sprawnie funkcjonować. Uzyskanie wystarczającej ilości składników odżywczych może poprawić ogólny stan zdrowia. W tym artykule przyjrzymy się niektórym witaminom i suplementom, które mogą pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji oraz innym lekom na zaburzenia erekcji.
Witamina D
Witamina D może zmniejszać stres oksydacyjny, regulować ciśnienie krwi i stymulować produkcję tlenku azotu. Wszystko to może przyczynić się do siły erekcji. Głównym źródłem witaminy D dla ludzi jest światło słoneczne. Osoba może uzyskać więcej witaminy D poprzez regularne wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych z używaniem SPF w celu ochrony skóry przed uszkodzeniem przez promieniowanie UV. Możliwe jest również pozyskiwanie witaminy D z pokarmów takich jak:
- tłuste ryby, w tym łosoś i sardynki
- grzyby
- wzbogacone mleko
- wzbogacone zboża
- żółtko
- wątroba wołowa
Witamina B9
Witamina B9 lub kwas foliowy może również odgrywać rolę w zaburzeniach erekcji. W badaniach wielu uczestników z zaburzeniami erekcji miało również niedobór kwasu foliowego. Suplementacja kwasem foliowym, syntetyczną formą folianu, doprowadziła do poprawy zaburzeń erekcji.
Kwas foliowy występuje w dwóch postaciach: syntetycznej wersji, którą producenci dodają do produktów spożywczych oraz kwasu foliowego, który naturalnie występuje w żywności. Następujące produkty spożywcze są bogate w kwas foliowy:
- wątroba wołowa
- warzywa, takie jak szpinak, jarmuż, brukselka i brokuły
- awokado
- szparag
- jajka
- owoce cytrusowe i banany
- fasola, groch, soczewica i inne rośliny strączkowe
Ludzie mogą również przyjmować kwas foliowy w postaci suplementu, a kwas foliowy jest obecny w żywności wzbogacanej, takiej jak płatki zbożowe i makaron.
Witamina B3
Witamina B3 lub niacyna może również poprawiać erekcję. Pokarmy bogate w witaminę B3 obejmują:
- wątroba wołowa
- pierś z indyka i kurczaka
- łosoś i tuńczyk
- orzeszki ziemne
- soczewica
- brązowy ryż
- ziarna słonecznika
Styl życia i środki uzupełniające
Ogólne zdrowie fizyczne i psychiczne ma znaczący wpływ na zaburzenia erekcji. W związku z tym wprowadzanie zmian w stylu życia może również korzystnie wpływać na objawy danej osoby. Zmiany te mogą obejmować:
Dieta i ćwiczenia
Osiągnięcie lub utrzymanie umiarkowanej masy ciała poprzez przestrzeganie zbilansowanej diety i wykonywanie ćwiczeń fizycznych może pomóc w zmniejszeniu objawów lub progresji zaburzeń erekcji. Może to również pomóc w leczeniu podstawowych schorzeń, które mogą przyczyniać się do zaburzeń erekcji, takich jak cukrzyca lub nadciśnienie.
Łagodzenie stresu
Według wszelkich badań przewlekły stres może powodować zaburzenia erekcji. Może się tak zdarzyć, ponieważ stres zmniejsza przepływ krwi do penisa, zmniejszając siłę lub czas trwania erekcji.
Zmniejszenie przepływu krwi może być spowodowane zmianami w sygnalizacji nerwowej w różnych szlakach związanych z odpowiedzią na erekcję. Dlatego nauka radzenia sobie ze stresem i łagodzenia go może pomóc w zaburzeniach erekcji.
Rzucenie palenia
Palenie może uszkadzać naczynia krwionośne i zmniejszać przepływ krwi. Funkcja erekcji jest wprost proporcjonalna do ekspozycji mężczyzn na dym tytoniowy, a rzucenie palenia poprawiło funkcje seksualne u mężczyzn w wieku 30-60 lat.
Czy witaminy naprawdę mogą pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji?
Witaminy mogą poprawić ogólny stan zdrowia, a niektóre witaminy mogą pomóc poprawić stany powodujące zaburzenia erekcji, ale nie mogą wyleczyć zaburzeń erekcji.
Ile witaminy D powinna przyjmować osoba z zaburzeniami erekcji?
Nie ma konkretnych zaleceń dotyczących dawkowania w przypadku zaburzeń erekcji. Mężczyźni w wieku 19-70 lat potrzebują 15 mikrogramów (mcg) lub 600 jednostek międzynarodowych (IU) witaminy D dziennie, a z wiekiem dawka wzrasta do 20 mikrogramów (800 IU) od 71 roku życia.
Ludzie nie powinni spożywać więcej niż 100 mcg (4 000 IU) dziennie, ale lekarze mogą zalecić wyższe dawki, jeśli poziomy są niskie lub niedoborowe.
Czy zbyt dużo witaminy D może powodować zaburzenia erekcji?
Nie ma dowodów na to, że zbyt dużo witaminy D zwiększa ryzyko zaburzeń erekcji. Bardzo wysoki poziom witaminy D może prowadzić do wysokiego poziomu wapnia lub hiperkalcemii. Możliwe objawy tego stanu to nudności, wymioty, osłabienie mięśni i kamienie nerkowe.