suplementy diety na włosy

Suplementy diety na włosy

Uzyskanie i utrzymanie zdrowych włosów może być zaskakująco trudne. Wszyscy chcielibyśmy mieć gęste, lśniące włosy, ale zbyt często nieświadomie padamy ofiarą powszechnych praktyk pielęgnacyjnych, które wyrządzają więcej szkody niż pożytku w niekończącym się dążeniu do nadążania za najnowszymi trendami w stylizacji.

Łamanie włosów

Suszarka, prostownica lub lokówka, aby uzyskać ten wypolerowany, bez wysiłku wygląd, który widzieliśmy u naszej ulubionej gwiazdy na okładce magazynu. Sposób, w jaki stylizujemy i farbujemy włosy, wpływa na zdrowie naszych włosów, na przykład niewłaściwe wykorzystanie ciepła może prowadzić do suchych, łamliwych włosów. Intuicyjnie wiemy, że prawdopodobnie nie jest wspaniale przykładać 400 stopni ciepła bezpośrednio do naszych delikatnych włosów ale i tak to robimy.

Jak więc ciepło i chemikalia uszkadzają włosy i dlaczego prowadzi to do ich łamania i wypadania? Uważa się, że te mechaniczne urazy zewnętrzne uszkadzają warstwę ochronną trzonu włosa. Również struktura białkowa włosów ulega zmianie, co prowadzi do stanu w którym łatwo łamią się w słabych punktach.

Suche, łamliwe włosy

Często to fryzjerzy zadają sobie pytania o to, jakich produktów użyć, aby poradzić sobie z matowymi, suchymi włosami. Szampony do włosów są przeznaczone nie tylko do czyszczenia włosów, ale także do oczyszczania skóry głowy z brudu, zanieczyszczeń, nadmiaru olejków, martwego naskórka i innych tłustych pozostałości.

Chociaż większość szamponów zawiera również środki pielęgnacyjne, które minimalizują puszenie się włosów, samodzielne odżywki i suplementy do włosów są zaprojektowane specjalnie po to, aby poprawić układanie włosów, zmniejszyć elektryzowanie się włosów oraz dodać blasku poprzez zastąpienie naturalnych olejków usuniętych podczas mycia. Ponadto odżywki mogą pomóc w leczeniu włosów po zabiegach chemicznych i termicznych, prostowaniu, suszeniu i farbowaniu.

Oto kilka składników, które warto użyć w procesie pielęgnacji włosów:

Odżywki z masłem shea

Ten składnik od dawna jest reklamowany przez osoby z kręconymi włosami jako podstawowy, nie bez powodu. Odżywki bez spłukiwania z masłem shea można stosować w codziennej stylizacji, aby ograniczyć puszenie się włosów i chronić przed rozdwajaniem się końcówek lub jako intensywną kurację pielęgnacyjną na noc.

Olejek arganowy i aminokwasy

Szampony z nimi zapewniają maksymalne nawilżenie włosów suchych, falowanych i kręconych, a jednocześnie są wystarczająco delikatne, aby można je było stosować do włosów farbowanych.

Olej kokosowy

Olej kokosowy jest bogaty w tłuszcze nasycone, doskonały nie tylko do nawilżania włosów i skóry głowy, ale także do szorstkiej, suchej skóry.

Łuszczenie skóry głowy

Zdrowe włosy zaczynają się od zdrowej skóry głowy, a to oznacza rozwiązywanie wszelkich podstawowych stanów zapalnych, które mogą utrudniać optymalny wzrost włosów, szczególnie jeśli stan ten powoduje swędzenie, co prowadzi do częstego pocierania i drapania, co zdecydowanie nie jest dobre dla wzrostu włosów.

Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna skóry, która często atakuje skórę głowy, objawiając się zaczerwienieniem, łuszczeniem i łuszczeniem. Uważa się, że przyczyna jest wieloczynnikowa, wynikająca z połączenia genetyki i czynników zewnętrznych, takich jak:jak stres i infekcje. Inna bardzo powszechna przewlekła choroba skóry głowy leczona rutynowo przez dermatologów, która ma pewne cechy wspólne z łuszczycą, nazywa się łojotokowym zapaleniem skóry. Chociaż większość z nas zna to po prostu jako „łupież”.

Łojotokowe zapalenie skóry występuje głównie w obszarach skóry o wysokim stężeniu gruczołów łojowych, w tym na twarzy, uszach, klatce piersiowej i skórze głowy. Nadprodukcja sebum, oleju wytwarzanego przez gruczoły łojowe, sprzyja rozwojowi drożdżaków. Drożdże te są normalną częścią flory skóry, nawet u osób bez łupieżu, więc nie jest do końca zrozumiałe, dlaczego niektórzy wydają się mieć na nie odpowiedź immunologiczną, a inni nie. Możemy stosować różne leki, aby zwalczać zarówno same drożdżaki, jak i związane z nimi stany zapalne.

Poniższa lista przedstawia kilka świetnych składników do leczenia łojotokowego zapalenia skóry i łuszczycy. Pomyśl o nich jako o terapiach skóry głowy, a nie o terapii włosów, więc aby uzyskać najlepsze rezultaty, stosuj zwykły szampon i pielęgnację, aby uniknąć wysuszenia samych włosów.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy pomaga rozwiązać problem gęstego łuszczenia, który może prowadzić do podrażnienia, swędzenia i zaczerwienienia związanego z łuszczycą i łojotokowym zapaleniem skóry.

Cynk pirytionowy

Cynk pirytionowy można znaleźć w wielu szamponach przeciwłupieżowych i hamuje wzrost grzybów i drożdży, które są uważane za kluczowe dla wywołania stanu zapalnego związanego z łupieżem.

Siarczek selenu

Dopełnieniem składników zwalczających łupież jest siarczek selenu, który można znaleźć w wielu szamponach przeciwłupieżowych, a także ma właściwości przeciwgrzybicze.

Na przerzedzone włosy

Wypadanie włosów to zwodniczo złożony temat, który mógłby wypełnić cały podręcznik dermatologii, więc nie powinno dziwić, że jeden mały fragment artykułu na blogu na temat zdrowych końcówek włosów ledwie prześlizgnie się po powierzchni. Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów. Ggenetyka, stres, leki, zmiany hormonalne, szybka utrata wagi, niedobory żywieniowe lub dowolna kombinacja powyższych może odgrywać rolę w wypadaniu włosów. W przypadku łysienia typowego, męskiego i żeńskiego, spowodowanego kombinacją genetyki i starzenia, oto kilka przydatnych produktów:

Witaminy z grupy B i kofeina

Witaminy z grupy B, w tym niacynamid (witamina B3) i pantenol (forma witaminy B5) w połączeniu z kofeiną, powszechnie występują w szamponach zagęszczających. Uważa się, że razem te składniki stymulują mieszki włosowe i zwiększają średnicę łodygi włosa, tworząc grubszą, pełniejszą głowę włosa.

Kolagen morski

Wiemy, że kolagen jest niezbędny do wzrostu włosów, dostarcza białka i aminokwasy do produkcji keratyny. Kolagen morski pochodzący z dzikich ryb dorsza ma dobre dane naukowe, które potwierdzają jego stosowanie jako suplementu diety w celu przyspieszenia wzrostu włosów. Należy pamiętać, że ten suplement nie był badany u pacjentek w ciąży i dlatego zalecam unikanie go w ciąży.

W przypadku uporczywego, szybkiego lub postępującego wypadania włosów najlepiej jak najszybciej udać się do dermatologa, aby ustalić przyczynę, wykluczyć choroby podstawowe i opracować kompleksowy plan leczenia.