Szałwia lekarska idealne zioło na gardło i nie tylko
Szałwia lekarska- Salvia officinalis L. ta roślina pochodzi z gatunku rodzin roślin jasnotowatych (Lamiaceae)
Gdzie możemy ją spotkać ?
Szałwia lekarska występuje w stanie dzikim w Europie pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego (Grecja, Albania, Jugosławia, Włochy). Również się rozprzestrzeniła, poza tym miejscem. Jest uprawiana w wielu krajach świata. A jej nazwa łacińska wywodzi się od łacińskiego salvus co oznacza zdrowie.
Krótki opis szałwii lekarskiej
Szałwia jest półkrzewem o silnie rozgałęzionych, czterokanciastych, zdrewniałych w dolnej części łodygach. Dorasta do wysokości 40-80 cm. Liście szałwii lekarskiej są ogonkowe, podłużnie jajowate, sztywne, o drobno ząbkowanych brzegach, pokryte szarawym kutnerem i opatrzone niekiedy uszkami. Na dolnej stronie blaszki liściowej znajduje się dobrze widoczna siateczka nerwów. Szałwia ma wargowe kwiaty barwy fioletowej, różowej lub białej, wyrastające w kątach górnych liści, jakby w okółkach. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Owocem jest rozłupka rozpadająca się na 4 kuliste, gładkie, brązowe niełupki, o średnicy 2-3 mm, z dobrze widocznym białym znaczkiem. Wykształca palowy, silnie rozwinięty system korzeniowy.
Jakie ma wymagania szałwia lekarska?
Szałwia lekarska ma duże wymagania cieplne. W zimie, pod grubą okrywą śniegu wytrzymuje niskie temperatury, jednak niebezpieczne są dla niej bezśnieżne zimy lub wczesnowiosenne przymrozki. Wymaga miejsc nasłonecznionych, ciepłych i osłoniętych od wiatru, w rejonach o łagodnym przebiegu, tj. W południowo-zachodniej i środkowej Polsce. Glebę powinna mieć żyzną. Dobrze udaje się na rędzinach lessach oraz średnich i ciężkich piaskach gliniastych. Plantacje szałwii, zakładane zwykle jesienią, umieszcza się w stanowisku po roślinach okopowych lub warzywach, natomiast zakładane latem, po mieszankach uprawianych na zielony nawóz.
Surowiec szałwii lekarskiej
Surowcem są zebrane przed kwitnieniem ulistnione szczyty pędów, ziele lub wysuszone, szarozielone liście o silnie aromatycznym zapachu i gorzkim, ściągającym smaku, zawierające co najmniej 1,5% olejku eterycznego. Oprócz olejku w surowcu są także garbniki (do 8%), kwasy fenolowe, saponiny, substancje gorzkie, flawonoidy i inne. Liście szałwii zawierają także duże ilości witaminy B1(ok850mg%), PP oraz karoteny (witaminy A) i duże ilości witaminy C.
Na co może nam pomóc szałwia lekarska?
Szałwia to powszechnie znana i stosowana roślina lecznicza i przyprawowa. W lecznictwie jest używana jako środek dezynfekcyjny, przeciwzapalny i ściągający, głównie w chorobach gardła, dziąseł i jamy ustnej, stanach zapalnych przewodu pokarmowego oraz do kąpieli i nasiadówek. Olejek szałwiowy jest silnym środkiem dezynfekcyjnym. Stosowany jest do wyrobu eliksirów do ust, past do zębów oraz preparatów łagodzących choroby jamy ustnej. Wyciągi alkoholowe hamują nadmierną potliwość. Napar z szałwii stosuje się także do okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia żylakowate nóg, a także jako dolewkę do kąpieli w chorobach reumatycznych, wysypkach i innych schorzeniach skórnych. Herbatka z liści przeciwdziała biegunce. Jest środkiem przeciwgrzybiczym oraz przeciwkaszlowym, łagodzącym dolegliwości występujące w okresie menopauzy oraz skutecznym w ślinotoku i upławach. Szałwia jest także niezastąpionym surowcem w przemyśle kosmetycznym. Służy ona do produkcji preparatów pielęgnujących włosy i skórę. W wielu krajach dodaje się szałwie do sosów, zup, ryb i mięsa jako doskonałą, aromatyczną przyprawę. W jednym z badań okazało się, że suszona szałwia lekarska może pozytywnie wpłynąć na koncentracje i pamięć. Również pomaga w problemach z miesiączkowaniem, anginie i pleśniawkach. Szałwia lekarska obniża poziom cukru we krwi.
Szałwia lekarska jako roślina wykorzystywana w ziołolecznictwie na różne dolegliwości
Jak możemy przeczytać w różnych książkach zielarskich szałwia może być przydatna w takich chorobach. Częste picie herbatki z szałwii może wzmocnić nasz cały organizm, zapobiega udarowi mózgu, działa korzystnie przy porażeniach. Zarówno szałwia lekarska jaki lawenda może nam pomóc przy potach nocnych, dolegliwościach rdzenia kręgowego, wzdęcia.
Jakie są przeciwskazania do stosowania tej rośliny?
Kolejna informacja będzie jedną z ostatnich informacji, ale jakże ważnych, która dotyczy tej rośliny. A mianowicie kto nie może przyjmować tej rośliny? Otóż stosowanie naparu z szałwii powoduje zmniejszenie laktacji, nie jest polecany kobietom karmiącym oraz w ciąży, nie poleca się również stosowania naparów w ostrym nieżycie żołądka. Także wśród przeciwskazania do stosowania tej rośliny wymienia się nowotwory pobudzane przez hormony estrogenne.
Jaka dawka naparu z tej rośliny będzie bezpieczna dla naszego organizmu?
Odpowiadając na wyżej zawarte pytanie zalecana dawka do przyjęcia w ciągu dnia wynosi 1 filiżankę naparu dziennie. Picie szałwii powinno zostać skonsultowane z lekarzem.
Po jakim czasie działa szałwia?
Kolejną zarówno ciekawą jak i ważną informacją będzie to, że przeciwpotny napar z liści szałwii działa już po 2-3 godzinach od wypicia i bywa skuteczny nawet przez 3 dni. A przy silnie pocących się stopach i dłoniach warto także robić im kąpiele w naparze.
Jak długo można pić herbatę z szałwii?
Odpowiedź na ostatnie pytanie postawione wyżej brzmi zarówno przy zastosowaniu wewnętrznym jak i zewnętrznym, należy stosować szałwię maksymalnie przez 2 tygodnie, aby przyniosło to jakieś efekty. Podsumowując uważam, że warto zacząć stosować tą roślinę, gdyż może pomóc nam na wiele dolegliwości, o których wspomniałam wyżej. Ale jak również wyżej wspomniałam należy przed rozpoczęciem jej stosowania udać do lekarza i skonsultować się z nim w tym temacie. I pamiętajmy o przeciwskazaniach do przyjmowania tej rośliny, bo chcemy, aby nam pomogła, a nie zaszkodziła.
linki do produktów, które zawierają w składzie szałwię:
https://suplementy-ziola.pl/produkt/lizak-o-smaku-malinowym-na-gardlo-bezglutenowy-6-g-mniam-mniam-starpharma/https://suplementy-ziola.pl/produkt/mydlo-ziolowe-kwiatowe-500-ml-ziola-i-trawy-agafi-agafi/