Tarnina-roślina pomocna w walce z kamicą nerkową i nie tylko

Tarnina(łac.Prunus spinosa)-Pochodzi z rodziny różowatych.Inne jej nazwy to m.in.:ciarka,ostrężem lub tarką. 

Krótka charakterystyka

Ta roślina jest zaliczana do gatunków z rodziny różowatych. Osiąga wysokość do 3 metrów. Gałęzie rozrastają się ku górze, a także na boki. Na jej pędach wyrastają długie ciernie. Liście z tego drzewa są owalne, ząbkowane brzegi i są owalne. Ten krzew zazwyczaj owocuje od października do grudnia natomiast kwitnie między marcem, a majem. Wtedy tworzą się kuliste pestkowce, które posiadają ciemnoniebieską skórkę. I wyglądem przypominają owoce borówki. Tarnina jest jadalna natomiast w smaku jest kwaśna. 

Na co pomaga jedzenie i picie soków z tarniny?

Ta część artykułu będzie poświęcona pozytywnym właściwościom jedzenia i picia tarniny. A będzie to m.in.:

-działanie moczopędne 

-pomaga zwalczyć stany zapalne dróg moczowych

-pomaga oczyścić organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii

-kamica nerkowa

-biegunka 

-niestrawność 

-zaparcia 

-nudności 

-obniżenie ciśnienie krwi 

-stan zapalny górnych dróg oddechowych oraz jamy ustnej 

-trądzik 

-alergia

-miażdżyca

-zawał serca

-choroba Parkinsona

-Alzheimera

-posiada właściwości antyoksydacyjne

-stres

-nowotwór

-działa wykrztuśnie 

Gdzie możemy spotkać ten krzew?

Ta część artykułu będzie poświęcona miejscom, gdzie możemy spotkać tarninę. A będzie to m.in.:

-Europa

-Zachodnia Azja

-Północno- Zachodnia Afryka

-Bieszczady 

-Lubelszczyzna

-Bułgaria

-polana 

-łąka 

-na skrajach gajów 

-przy rzekach

Jakie witaminy posiadają w sobie owoce tarniny?

Myślę, że to jest odpowiedni moment na to, aby opowiedzieć Wam moi drodzy czytelnicy o witaminach, jakie posiada owoc tarniny. A będzie to m.in.:

-Sole mineralne 

-Witamina C

-Garbniki 

-Flawonoidy

-Błonnik 

-Pektyny 

-Fosfor 

-Wapń

-Antocyjany

-Fitosterole 

-Prowitamina A

-Kwasy organiczne

-Węglowodory

-Witamina E

-Witamina K

-Potas 

-Magnez 

-Żelazo

-Kamfora

W jakich postaciach możemy spotkać ten krzew?

Kolejną ciekawą informacją jaką opiszę w dzisiejszym artykule to będzie to w, jakich postaciach możemy spotkać ten krzew. A będzie to m.in.:

-Nalewka 

-Syrop

-Sok

-Susz 

-Odwar 

-Napar 

Kurczak na dziko z garnka rzymskiego

5 owoców dzikiej róży 

2 czubate łyżeczki konfitury z czarnej porzeczki

½ łyżeczki mielonego pieprzu, 

2 marchewki,

3 ziela angielskie

2 liście laurowe

szczypta soli ,

2 cebule,

½ szklanki wody

1 łyżeczka Papryka słodka mielona

5 szt. (suszony)głóg

5 szt.tarnina

5 szt.udka z kurczaka

2 łyżki olej słonecznikowy

1 łyżka (mielony)Owoc jałowca cały 

sposób przygotowania

Z oleju, pieprzu, papryki , konfitury z czarnej porzeczki , mielonego jałowca , szczypty soli zrobić pastę i natrzeć nią przecięte na dwa kawałki uda z kurczaka .Zostawić na 2 godziny w lodówce . Garnek namoczyć w wodzie na 15 minut .Cebulę pokroić w piórka, a marchew w plasterki . Połowę cebuli z marchewką wsypać na dno Garnka Rzymskiego.Włożyć głóg , tarninę, dziką różę , ziele angielskie , liście laurowe .Na tym położyć kawałki kurczaka , wlać wodę i wsypać resztę cebuli i marchewki. Zakryć garnek. Wstawić do zimnego piekarnika. Nastawić temperaturę na 100 stopni. Gdy osiągnie tą wartość podkręcić na 180 stopni, a następnie na 230 stopni. Piec 50 minut. Odkryć garnek , dołożyć marynatę do mięsa , zamieszać i upiec kurczaka 10 minut tak by wierzch był rumiany.Wyjąć , doprawić sos do smaku.

sok z tarniny

Składniki:

-2 kg tarniny

-3 szklanki cukru

-50 dag tarniny

-odrobina kwasku cytrynowego

-1 szklanka cukru

-odrobina cynamonu

-3 sztuki goździka

sposób przygotowania

Zagotować 2 szklanki wody, dodać kwasek cytrynowy, cukier, cynamon, i goździki. Tarninę powkładać do słoików, zalać zalewą i pozamykać, pasteryzować 20 minut.

Czy wiesz, że…?

W celtyckiej mitologii tarnina ze swoim białym przepychem kwiatów i czarnymi gałęziami stała między życiem, a śmiercią. Na wschodzie Europy przypisywano jej skuteczną ochronę przed czarownicami i wampirami. Z tego powodu pola i podwórza obsadzono tymi kolczastymi, ozdobnymi krzewami. Symbolika: W różnych kulturach tarnina symbolizuje wytrwałość i ochronę. Wierzono, że jej kolczaste pędy mogą odstraszać złe duchy. Mitologia: W mitologii celtyckiej tarnina była uważana za drzewo magiczne, które miało chronić przed złymi mocami i przyciągać dobrobyt. W czasach współczesnych, stała się symbolem cierpienia. Te owoce były już znane w czasach neolitu.By straciły goryczkę w smaku, należy je włożyć na trochę do lodówki w celu ochłodzenia.Według Jana długosza, nazwa miasta Tarnów, jest nazwą pochodzącą od krzewów tarniny.Wielka księga zielarska, mówi, iż należy pić grzane wino z dodatkiem tarniny, gdyż taki napar przyczyni się do wzmocnienia serca, łagodzi problemy żołądkowe, a także przyczyni się do leczenia gruźlicy.Z grubszych gałęzi, dawniej wyrabiano laski, które stanowiły podłoże do suszenia grzybów.Za najdawniejszych czasów w krajach słowiańskich i germańskich, wierzono w silne moce jakie ma tarnina, ponieważ uważano, że ma moc ochronną przed wampirami i wiedźmami, a sadzana wokół domu, chroniła przed piorunami i ogniem.

Jaka jest zalecana dzienna dawka?

Kolejną ciekawą informacją o, jakiej opowiem Wam moi drodzy czytelnicy to to, jaka jest zalecana dzienna dawka. Następnie odwar należy przecedzić i spożywać w 2-3 porcjach w ciągu dnia. Tak przygotowany odwar można również stosować do płukania jamy ustnej oraz gardła przy stanach zapalnych. 

Linki do produktów, które w składzie zawierają tarninę: