Tymianek właściwy i jego nieznane działanie na różne dolegliwości
Tymianek i inne jej nazwy
Tymianek właściwy- Thymus vulgaris inaczej możemy na tą roślinę mówić macierzanka pospolita, tymian, tymianek pospolity, tymianek właściwy, macierzanka tymianek
Gdzie możemy ją spotkać?
Tymianek właściwy pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. Natomiast uprawiany jest w Europie, Azji oraz Afryce. Możemy go również spotkać dziko rosnącego w Maroku, Grecji, Turcji, Włoszech i Hiszpani, poprzez południową Francje, Norwegia, Islandia, Niemcy, Bułgaria, Kalifornii.
Krótki opis tymianku
Tymianek właściwy jest krzewinką silnie rozgałęzioną, niewysoką (od 30 do 40 cm). Łodygę ma wzniesioną lub częściowo pokładającą się, zdrewniałą u nasady, pokrytą drobnymi, szarymi włoskami, gęsto ulistnioną. Liście są niewielkie, szarozielone, jajowate, o podwiniętych pod spód brzegach. Kwiaty ma drobne, koloru różowoliliowym, czasem białe, zebrane w groniaste kwiatostany na szczytach pędów. Korzeń jest palowy z dużą liczbą drobnych korzonków i sięga dość płytko w glebę. Kwitnie od końca maja do sierpnia.
Jakie ma wymagania ta roślina?
Ta roślina dobrze udaje się w klimacie chłodniejszym. Ale pod jego uprawę są przeznaczone miejsca ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru, z południowo lub południowo-zachodnią wystawą. Wymaga niewielkich ilości wody i składników pokarmowych. Tymianek najlepiej udaje się w południowej i zachodniej Polsce, gdzie w mniejszym stopniu jest narażony na wymarzanie. Dobrze udaje się na glebach średnio zwięzłych, ciepłych, próchnicznych, bogatych w wapń, piaszczysto- gliniastych lub lekkich glinach. Nieodpowiednie są gleby podmokłe, kwaśne oraz zbyt lekkie i zachwaszczone. Tymianek nie ma szczególnych wymagań co do stanowiska. Zwykle uprawia się go po roślinach okopowych, warzywach, rzepaku lub mieszankach strączkowych na zielonkę. Surowcem jest ziele tymianku pospolitego. Są to całe liście i kwiaty oddzielone od łodyg wcześniej wysuszonego ziela.
Jak możemy wykorzystać tymianek?
Ziele tymianku stosowane jest jako surowiec leczniczy i przyprawowy. Jest doskonałym środkiem przeciwkaszlowym, dezynfekcyjnym i preparatem odkażającym. Ma również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i mydlarskim. Tymolu używa się w dentystyce, m.in. do przygotowania ubytków przed wypełnieniem. Liście i młode pędy tymianku są rozpowszechnioną przyprawą poprawiającą smak dziczyzny, potraw z warzyw, mięsa, ryb oraz kwaszonych ogórków, zup, sałatek. Służą także do aromatyzowania kiełbas, octu, alkoholi i herbaty. Aktualnie stosuje się tymianek jako przyprawę, zwłaszcza w kuchni francuskiej. Ma silny aromat. Świeże i suszone ziele używa się jako przyprawę do zup sosów, sałatek, mięs, wędlin, serów. Tymianek i olejek tymiankowy są środkami aromatyzującymi żywność oraz likiery. Olejek stosowany jest stosowany w kosmetyce do skóry tłustej i mieszanej, w preparatach do higieny jamy ustnej, w specyfikach do cery młodzieńczej. Ta roślina idealnie może się sprawdzić w zwalczaniu trądziku młodzieńczego.
W jakich dolegliwościach może nam pomóc tymianek
Myślę, że teraz przyszedł idealny moment na to, aby powiedzieć w jakich dolegliwościach może nam pomóc tymianek. Będzie to m.in. problemy układu oddechowego, przeziębienie, grypa, kaszel itp. Ma działanie przeciwkaszlowe, przeciwskurczowe, które łagodzą podrażnienia dróg oddechowych. Zaobserwowano, że napar z tymianku ma również wpływ na psychikę. Działa relaksująco, zmniejsza poziom pobudzenia i niepokój, a przyjmowany przed snem ułatwia zasypianie. Dodatkowo obniża ciśnienie krwi. W naturalnej medycynie jest wykorzystywany do leczenia dolegliwości układu pokarmowego i moczowego. Może pomóc przy biegunkach, zaparciach i niestrawnościach. Dodany do potraw ułatwia ich trawienie i przyspiesza przemianę materii. Ponadto może łagodzić schorzenia jelit, żołądka i wątroby.
Jakie są przeciwskazania do spożywania tymianku?
Ta roślina nie jest wskazana dla kobiet w ciąży, matek karmiących, dzieci poniżej 6 roku życia, u osób chorych na epilepsje oraz z nadciśnieniem.
Ile razy dziennie można tymianek?
Tymianek nie tylko działa rozkurczowo, ale także jest silnie antyseptyczne. Może działać na zatoki w tym celu należy napar pić 3 razy dziennie przygotowany z jednej lub dwóch łyżeczek tymianku.
Na co działa herbata tymiankowa?
Herbata tymiankowa poprawia przepływ moczu, obniża ciśnienie krwi, zwalcza problemy gastryczne, pomaga przy zatruciach pokarmowych, biegunce i wymiotach. Tymianek zawiera w sobie kwas ursolowy, który zwiększa masę mięśni szkieletowych, zapobiega stłuszczeniu wątroby i pomaga regulować poziom glukozy.
Jakie witaminy zawiera w sobie tymianek?
Tymianek zawiera wiele przydatnych składników odżywczych będą to m.in.:
– witamina A
– witamina C
– miedź
– żelazo
– mangan
Tymianek na odstraszanie szkodników
Kolejną ciekawą informacją jaką możemy się dowiedzieć z różnych źródeł jest to, że tymol jest to rodzaj olejku tymiankowego, jest również składnikiem wielu pestycydów zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych i jest powszechnie stosowany w celu wyeliminowania bakterii, wirusów, szczurów, myszy i innych szkodników zwierzęcych. Według naukowców olejek eteryczny z tymianku jest również skuteczny przeciwko dorosłym komarom i ich larwom.
Tymianek, a nowotwór
Jedną z ostatnich ciekawych informacji jaką możemy przeczytać w różnych źródłach jest to, że badacze wykonali różne badania w warunkach in vitro badaniach zauważono, że olejek eteryczny z tymianku, jak również z goździków mogą hamować linie komórkowe raka piersi. Te badania były przeprowadzane w 2018 r., a w 2021 powtórzono jego pozytywne wyniki. Jednak potrzebne są dalsze badania nad ewentualnym wykorzystaniem tych właściwości.
Z czym nie łączyć tymianku?
Ostatnia rzecz o jakiej myślę, że warto będzie wspomnieć to to z czym nie można łączyć tymianku, a mianowicie będzie z majerankiem.
https://suplementy-ziola.pl/produkt/dla-kota-kawalki-kurczaka-i-wolowiny-bio-100-g-yarrah/https://suplementy-ziola.pl/produkt/bulion-kostki-ziolowe-z-bazylia-i-tymiankiem-bio-80-g-natur-compagnie/