Tymianek – zastosowanie na wiele dolegliwości

Tymianek i jego właściwości są znane w Polsce od dekad. Zioło chętnie wykorzystywane również w kuchni. tymianek został rozprzestrzeniony na terenach południa Francji i Włoch, Turcji oraz Grecji. W czasach starożytnych na terenach Egiptu wykorzystywany był podczas religijnych rytuałów.

Popularny tymianek charakteryzuje się  mocnym, charakterystycznym zapachem. Imponująca różnorodność tego zioła obejmuje ponad 300 odmian. Gałązki pokryte są krótkimi włoskami w kolorze jasnoróżowym lub biało-fioletowym. Dodatkowo tymianek ma szarozielone, puszyste liście.

Tymianek pospolity potrzebuje słonecznego otoczenia. W czasie kwitnienia jego wymiary mogą osiągnąć do 1 metra średnicy i do 30 cm wysokości. Barwne kwiaty opisywanej rośliny są bardzo popularne wśród pszczół, trzmieli i innych owadów zapylających. To naprawdę zbawienna roślina. Nie pożałujesz, gdy znajdziesz dla niego kącik w swoim ogrodzie warzywnym. Można ją przycinać  tuż po kwitnieniu, a kolejno przed 15 sierpnia. Docenisz też walory lecznicze.

Dzięki olejkom eterycznym tymianek posiada właśnie tak aromatyczny smak i ogromne właściwości lecznicze. Za charakterystyczny smak odpowiada tymol. Olejek tymiankowy składa się między innymi z  różnych flawonoidów i garbników. Warto wziąć pod uwagę, iż  skład może się znacznie różnić w zależności od odmiany, warunków pogodowych podczas uprawy. Te czynniki są ostatecznie odpowiedzialne za lecznicze działanie tymianku.

Zastosowanie

Tymianek pomaga w pobudzeniu ogólnego stanu fizycznego i psychicznego. To znakomity „balsam” dla naszego organizmu, który  wspomaga funkcje detoksykacyjne poprzez proces pocenia się  i diurezy (proces powiązany z wydalaniem moczu). Roślina ta polecana, by wykorzystać jej walory podczas eliminacji toksyn z organizmu. By zredukować skutki przeziębienia tymianek stosowany jest podczas objawów przeziębienia i kaszlu. Przez wiele osób opisywane zioło uznawane jest jako środek przeciwbakteryjny o silnym działaniu. Podkreśla się też charakter grzybobójczy. Stosowany jest przy bólach reumatycznych, dolegliwościach skórnych –  w stanach skórnych, by złagodzić dolegliwości związane z opryszczką, infekcjami grzybiczymi, a nawet ranami. Tymianek poprawia kondycję skóry. Roślina pomaga w dezynfekcji, redukcji bakterii i drożdży. Tymianku można używać  do pielęgnacji zębów w celu wzmocnienia dziąseł, poprawy oddechu i zapobiegania próchnicy. Tymianek jest używany w niektórych profesjach, by wywołać tonizujące działanie na skórę głowy. W rezultacie może pomóc nam w problemach związanych z wypadaniem włosów, ponadto dodając im objętości i zmaksymalizuje ich odrost.

Skutki uboczne

Tymianek to roślina lecznicza uważana za bardzo bezpieczną. Jednak należy brać pod uwagę, że w niektórych przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne. Konkretniej możemy mieć do czynienia m.in. z wysypka skórną lub problemami żołądkowymi 

Przeciwskazania

Nie zaleca się spożywania osobom przewlekle chorującym na astmę lub wysokie ciśnienie krwi. Uwagę powinny zwrócić też kobiety w ciąży. Odradza się przyjmowanie tymianku lub preparatów zawierających ten ekstrakt bez  konsultacji z lekarzem. Z racji na ewentualne  duszności Niewskazane jest, by tymianek stosować zewnętrznie u naszych dzieci. Zaleca się przeczytaj ulotkę dołączoną do zakupionego produktu i przestrzegać zalecanego dawkowania i czasu stosowania. Najważniejszy jest zawsze zdrowy rozsądek.

Jak stosować?

Jeśli masz katar lub katar, możesz wykorzystać tymianek do kąpieli, wówczas 100 gramów suszonego ziela tymianku. Należy zalać litrem gorącej wody, pozostawić na 10 minut, następnie odcedzić i dodać do kąpieli.

W jakiej formie występuje ziele tymianku?

Tymianek jako przyprawę można dostać w sklepach spożywczych i drogeriach. Ziele tymianku jako roślina leczniczą można nabyć w aptekach Znaleźć można tam również szeroką gamę form dawkowania, jak również tymianek w postaci gotowego syropu na kaszel z tymiankiem. W aptekach można nabyć też olejek tymiankowy.

Tymianek, a inne zioła

Tymianek wchodzi w skład ziół prowansalskich. Przyprawa jest szeroko stosowana w szczególności wśród osób doceniających głębie smaku jak i zapachu. Tymianek dodaje się m.in. do wszystkich dań słonych, łączy się go z liściem laurowym, pietruszką, rozmarynem i oregano, w bukietach przyozdobionych, by wzbogacić paletę smaku sporządzanego przez siebie dania mięsnego lub rybnego. Wykorzystuje się również farszów i warzyw.

Tymianek jest również częścią przepisu na zatar – kompilację przypraw, które używane są w kuchni na terenie Bliskiego Wschodu. Zatar wykorzystuje się do konserwowania i przyprawiania mięs i warzyw, a nawet, kanapek np. z kurczakiem, serem kozim. Warto spróbować korzystając ze znanej już długi czas receptury łącząc z oliwą, przygotowując tortille.

Linki