Wanilia – smak codzienności na poprawę koncentracji

Pochodzenie

Wywodzi się z Ameryki Południowej i Środkowej. Największe ilości tej przyprawy zbiera się także na Madagaskarze i Indonezji. Istnieje ponad 100 gatunków wanilii.

Dlaczego wanilia ma taką wysoką cenę?

Wysoka cena jest efektem ograniczonej ilości lasek wanilii. Skutkiem wysokiej ceny waniliny jest produkcja jej zamienników takich jak: lignina, eugenole.

Zapach wanilii

Wanilina jest odpowiedzialna za specyficzny, dobrze znany nam aromat opisywanej dziś rośliny.

Klimat uprawy

Uprawa jest niezwykle trudna. Wanilia jest wymagająca. Najlepsze warunki klimatyczne dla uprawy wanilii stanowi tropikalny klimat, zapewniając odpowiednią wilgotność, czy dostęp słońca.

Jakie są zalety wanilii?

 • Wanilia wspomaga trawienie

Roślina, o której dziś mowa stymuluje układ trawienny. Stymulując enzymy trawienne, które pomagają zapobiegać wzdęciom. Ponadto wzmaga wydzielanie żółci.

 • Wanilia pobudza układ nerwowy

Ma właściwości stymulujące, które pomagają zwalczać zmęczenie fizyczne po intensywnej aktywności fizycznej. Działa uspokajająco. Wanilia wspomaga zmniejszyć odczucie stresu. Przyprawa poprawia pamięć i koncentrację, co może pomóc studentom w przygotowaniu do sesji egzaminacyjnej.

 • Wanilia jest przeciwutleniaczem

Wanilia zawiera polifenole, które mają działanie przeciwnowotworowe. Ponadto częste stosowanie wanilii może  wpłynąć na spowolnienie procesu starzenia się komórek. Spożywanie wanilii korzystnie wpływa również na skórę, włosy i paznokcie. Nie jest, zatem przypadkiem to, że wanilia występuje w wielu produktach kosmetycznych takich jak: balsamy, czy kremy.

 • Wanilia jest naturalnym środkiem antyseptycznym

W niektórych kulturach wanilię stosuje się do łagodzenia ukąszeń komarów i innych ukąszeń ze względu na jej właściwości antyseptyczne.

 • Wanilia to „pomocnik” w procesie odchudzania

Roślina jest niskokaloryczna. Każdy wie wanilia ma słodki smak, dzięki czemu może zastąpić cukier w naszych ulubionych  przetworach, Wanilię można śmiało dodać do jogurtów, czy wypieków. W zbliżającym się sezonie letnim cukier możesz zastąpić wanilią, dodając ją do lodów.

 • Działanie relaksujące i przeciwdepresyjne

Wanilia znana jest ze swoich efektów, które pomagają złagodzić stres i niepokój. W tym przypadku wanilia ma podobne działanie jak czekolada.

Wanilia jest naturalnym antydepresantem, który działa wyciszająco i relaksująco – pomagając przywrócić odpowiednią wewnętrzną równowagę. Omawiana dziś przyprawa jest szczególnie polecana, gdy zmagamy się z bezsennością.

Wanilia jako afrodyzjak – ciekawostka

W Ameryce Łacińskiej wanilia wykorzystywana jest do przygotowania „eliksirów” miłosnych.

Przeciwwskazania i alergie na wanilię

Nie ma szczególnych przeciwwskazań do spożywania wanilii, ponieważ alergia na wanilię pozostaje wyjątkowa, ze względu na jej niezwykle rzadkie występowanie. Jak zawsze należy zachować ostrożność i umiar, gdy chcemy korzystać  z olejku waniliowemu. Szczególną uwagę powinny zwrócić, jednak inne olejki eteryczne, ponieważ  nie jest zaleca dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz dla niemowląt.

Wanilia w innej formie…

Wanilia w postaci olejku

 • maskuje zapach potu,
 • działa na ciepłotę naszego ciała, chroniąc nas przed komarami.

Olejek waniliowy dla zdrowia

Gdy masz problemy ze skórą

Odpowiednie właściwości regenerujące i zmiękczające sprawiają, że olejek waniliowy jest niezwykle skuteczny, gdy mamy do czynienia z  uszkodzoną i  suchą skórą. Olejek waniliowy pomaga również w walce z rozstępami i zmarszczkami.

Stymulowanie układu odpornościowego

Właściwości antyseptyczne, jakie niesie wanilia często pomagają osobom chorym w ich pokojach.Olejek waniliowy wykorzystuje się również do tego, by pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach.

Zastosowanie olejku waniliowego 

 • Aromaterapia

Należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość dodawanego olejku waniliowego. Rekomendowane jest to, by dodać maksymalnie 2 krople.

Olejek waniliowy pomaga stymulować pragnienie lub apetyt. Stosowanie olejku waniliowego w tej formie może mieć również korzystny wpływ na nasze zdrowie, poprawiając samopoczucie.

 • Wanilię spotykamy na codzień

Ze względu na  charakterystyczny zapach, olejek  jest bardzo często stosowany w produkcji perfum, a także w branży kosmetycznej.

Przeciwwskazania w stosowaniu olejku waniliowego

Używanie wanilii przez skórę może powodować alergie skórne.

Podsumowanie 

Wanilia może występować w wielu postaciach. Roślina pomaga zapewnić równowagę dla naszego zdrowia. 

W wielkim skrócie,  Oto kilka pozytywnych działań, jakie niesie za sobą stosowanie wanilii na codzień:

 • szybsza rekonwalescencja,
 • dodaje sił witalnych, by zmniejszyć odczucie senności,
 • zmniejsza ryzyko depresji,
 • ma działanie relaksacyjne,
 • wspomaga koncentrację.

Linki