węgiel aktywowany suplement diety

Węgiel aktywowany suplement diety

Wygląda na to, że węgiel aktywowany jest teraz wszędzie. Znajdziesz go we wszystkim, od past do zębów i produktów kosmetycznych po napoje i suplementy. Jest nawet w lodach. Ludzie częściej używają węgla aktywowanego w swoim codziennym życiu z nadzieją, że skorzystają z jego potężnych właściwości detoksykujących.

Co to jest węgiel aktywowany

Węgiel aktywowany jest produktem ubocznym spalania materiałów, takich jak drewno, łupiny orzecha kokosowego lub torf w wysokich temperaturach. Kiedy źródła węgla, takie jak drewno, spala się, tworzą się małe bardzo aktywne na połączenia cząsteczki a dzięki temu może wiązać się i adsorbować metale ciężkie, chemikalia i inne toksyny.

Do czego służy węgiel aktywowany

Ludzie od setek lat używają węgla aktywowanego ze względu na jego zdolność do detoksykacji organizmu. Oprócz ogólnej detoksykacji lekarze stosowali węgiel aktywowany do leczenia stanów, takich jak przedawkowanie leków i zatrucia, oraz łagodzenia objawów, takich jak biegunka. Nic dziwnego, że węgiel aktywowany powraca, ponieważ ludzie i firmy znajdują nowe sposoby na jego wykorzystanie i sprzedaż. Niektóre „nowe” korzyści z węgla aktywowanego obejmują przeciwdziałanie starzeniu się poprzez detoksykację nadnerczy, filtrację wody i wybielanie zębów.

Czy węgiel aktywowany naprawdę działa

Wiele osób kwestionuje, czy węgiel aktywowany naprawdę działa. Czy stał się tak popularny dzięki dobremu marketingowi, czy dzięki swojej skuteczności? Nie ma wątpliwości co do siły dobrej kampanii marketingowej, ale wiele badań wykazało, że węgiel aktywowany pomaga leczyć niektóre schorzenia. Oto kilka przebadanych medycznie korzyści z węgla aktywowanego.

Ogólna detoksykacja

Węgiel aktywowany działa przez przewód pokarmowy, zatrzymując toksyny w jelitach i zapobiegając ich wchłanianiu. Aktywowany węgiel drzewny pozostaje w ciele, dopóki nie zostanie przekazany w stolcu wraz z toksynami w tym bakteriami i lekami do których się przyczepił.

Personel szpitala i izby przyjęć czasami używa węgla aktywowanego, aby przeciwdziałać przedawkowaniu leków i zatruciom. Jeśli są w stanie wyleczyć pacjenta, zanim toksyczna substancja dostanie się do krwioobiegu, węgiel aktywowany może być skuteczny. Jednak wiele osób hospitalizowanych z powodu spożycia toksyny wchłonie wystarczającą ilość substancji przed przyjęciem.

Przeciwbiegunkowe

Węgiel aktywowany może również leczyć biegunkę, zapobiegając wchłanianiu bakterii w organizmie. Niektórzy twierdzą nawet, że węgiel aktywowany może pomóc w utracie wagi, chociaż nie jest i nie powinien być stosowany jako pigułka odchudzająca.

Węgiel aktywowany okazał się nawet skuteczny w zmniejszaniu gazów jelitowych, wzdęć i skurczów brzucha. W jednym konkretnym badaniu węgiel aktywowany wygrał z placebo i skutecznie zmniejszył objawy skurczów brzucha i wzdęć.

Zarządzanie cholesterolem

Wykazano również, że spożywanie węgla aktywowanego pomaga niektórym osobom z wysokim poziomem cholesterolu poprzez obniżenie poziomu cholesterolu LDL. Badania na całym świecie wykazały, że korzyści z węgla aktywowanego są takie same jak w przypadku leków na cholesterol na receptę. Ponadto wykazano, że użycie węgla aktywowanego zwiększa dobry cholesterol w organizmie, jednocześnie obniżając zły cholesterol o 25% w ciągu zaledwie czterech tygodni.

Czy węgiel aktywowany jest bezpieczny

Tak jak z każdym inne leki lub suplementy, zawsze istnieje możliwość wystąpienia działań niepożądanych. Spożywanie węgla aktywowanego może powodować skutki uboczne, o których powinieneś wiedzieć. Spożywanie węgla aktywowanego może powodować poważniejsze skutki uboczne. Węgiel aktywowany może powodować poważny stan zwany aspiracją, w którym osoba wdycha obce substancje, takie jak śluz i płyn, do płuc. Może to być poważny stan chorobowy i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Węgiel aktywowany może również powodować odwodnienie i zaburzenia równowagi elektrolitowej. Wypicie pełnej szklanki wody podczas przyjmowania pigułki, kapsułki lub tabletki z węglem aktywnym może pomóc uniknąć odwodnienia.

Jak używać węgla aktywowanego

Węgiel aktywowany stał się tak popularny, gdyż jest dostępny w wielu różnych postaciach, takich jak pigułki z węglem aktywowanym, proszki, płyny i produkty do higieny osobistej.

Węgiel aktywowany może być korzystny przy zastosowaniu miejscowym. Węgiel działa poprzez wiązanie się z martwymi komórkami skóry, bakteriami i brudem, które mogą znajdować się na powierzchni skóry. Z tego powodu produkty do pielęgnacji skóry z węglem aktywnym są popularne i mogą mieć postać płynów do mycia twarzy, maseczek do twarzy, środków nawilżających i mycia ciała. Dziś węgiel aktywowany można znaleźć również w dezodorantach i pastach do zębów. Dezodorant z węglem może usuwać bakterie i zapachy, a pasta do zębów z węglem pomaga usunąć płytkę nazębną. Ze względu na trend dotyczący węgla aktywowanego produkty z węglem aktywowanym są łatwe do znalezienia i użycia.

Jednak spożywanie węgla aktywowanego jest bardziej ryzykowne niż stosowanie go miejscowo. Nie wszystkie suplementy są wykonane jednakowo lub mają taką samą jakość. Kupowanie i spożywanie wysokiej jakości proszku z węgla aktywnego, tabletek, kapsułek lub tabletek jest bardzo ważne. Niektóre produkty zawierają dodatki zawierające niezdrowe chemikalia. Spróbuj znaleźć węgiel aktywowany z łupin orzecha kokosowego lub bambusa.