Wiesiołek dwuletni

Wiesiołek dwuletni jako pomoc na miażdżycę i wiele innych dolegliwości

Wiesiołek dwuletni- Oenothera biennis L. może być również znana pod takimi nazwami jak nocna świeca, wieczorny pierwiosnek

Gdzie go możemy spotkać?

W Polsce wiesiołek dwuletni jest rośliną pospolitą. Prawdopodobnie pochodzi z Ameryki Północnej. Do Europy został zawleczony. Możemy ją również spotkać przy drogach, na łąkach, pagórkach oraz nieużytkach.

Krótki opis tej rośliny

Występowanie dużej liczby rozgałęzień jest cechą niekorzystną, gdy z zakwitają one i dojrzewają później niż na pędzie głównym. Liści łodygowe są kształtu lancetowego, dolne krótkoogonkowe, górne siedzące. Kwiaty otwierają się po zachodzie słońca i kwitną do popołudnia dnia następnego. Kwitnie od połowy czerwca do września. Interesującą informacją jest to, że olej z wiesiołka ma złocisty kolor i subtelny orzechowo-zbożowy smak. Powstaje w procesie tłoczenia na zimno z bardzo drobnych i twardych nasion.

Jakie ma wymagania wiesiołek dwuletni

Ta roślina może być uprawiana w całym kraju z wyjątkiem terenów górskich. Wymagania wodne wiesiołków są stosunkowo niewielkie. Są one wrażliwe na okresowe susze. Zalecana jest wystawa południowa zapewniająca dużo światła i ciepła. Surowcem wiesiołka są nasiona.

Jakie jest przeznaczenie tej rośliny

Olej z wiesiołka ma wielokierunkowe działanie lecznicze, m.in. w profilaktyce i leczeniu miażdżycy, obniża poziom cholesterolu we krwi. Również odnotowano pozytywny wpływ w leczeniu chorób dermatologicznych, zwłaszcza w atopowym zapaleniu skóry, trądziku, egzemie. Tą roślinę zaleca się przy niewydolności wątroby, stanach chorobowych nerek oraz przy zapaleniu stawów. Oprócz preparatów leczniczych znane są także preparaty wielowitaminowe z dodatkiem oleju z wiesiołka, a także kremy i maści stosowane w dermatologii i kosmetyce.

Wiesiołek dwuletni jakie są przeciwskazania do jej stosowania

Niewskazane jest stosowanie tej rośliny u osób, które mają problemy z krzepliwością krwi. A także te przyjmujące na stałe leki sercowo-naczyniowe, kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się w możliwości przyjmowania takich preparatów z lekarzem prowadzącym.

Jak długo można stosować wiesiołek?

Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł stosowanie oleju z tej rośliny powinno trwać ok. 3miesięcy. A w niektórych przypadkach może być ten czas wydłużony do 6 miesięcy.

Czy olej z wiesiołka można przedawkować?

Olej z wiesiołka w zalecanych dawkach nie powinien powodować żadnych skutków ubocznych. Jednak, gdy się tak stanie, że się je przekroczy to mogą wystąpić m.in. bóle głowy, bóle brzucha, problemy żołądkowe oraz nudności.

Wiesiołek dwuletni jakie zawiera w sobie witaminy

Zostały przeprowadzone badania naukowe, które potwierdziły to, że olej z wiesiołka jest bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w tym pochodzących z grupy omega- 6 kwasu linolowego i gamma-linolenowy. W składzie obecne są cenne fitosterole, witamina E, aminokwasy siarkowe, cynk, selen, wapń oraz magnez.

Po jakim czasie działa olej z tej rośliny

Kolejną informacją, która dotyczy tej rośliny i może zainteresować wielu z Was jest to po jakim czasie możemy zobaczyć jakieś zmiany. Otóż efekty stosowania oleju z wiesiołka widać po co najmniej dwóch miesiącach stosowania. Działa przede wszystkim na skórę, nadając jej kolorytu, blasku i łagodnego wyglądu.

Nieznane ciekawostki o wiesiołku dwuletnim

Uważam, że to jest idealny moment na to, aby opowiedzieć o kilku ciekawostkach, które dotyczą tej rośliny. Niektóre już powiedziałam, ale zostały jeszcze kilka, które nie zostały omówione. Przypomnę, że już wspomniałam o tym, że wiesiołek dwuletni od dekad odgrywa ważną rolę w kosmetyce i lecznictwie, atopowemu zapaleniu skóry. A teraz powiem o tych rzeczach, które wcześniej nie wymieniałam. Mianowicie to, że z nasion zasobnych w nienasycone kwasy tłuszczowe otrzymuje się leki przeciw cukrzycy, miażdżycy, astmie, stwardnieniu rozsianemu, napięciu przedmiesiączkowemu, a także przerostowi prostaty.

Czy kwiaty wiesiołka są jadalne?

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie, które zadam w tym artykule brzmi tak. Każda część wiesiołka dwuletniego, czyli liście, młode pędy, korzeń, zielone strąki czy kwiaty jest jadalna.

Jakie wyróżniamy odmiany wiesiołka dwuletniego

Myślę, że odpowiedź na to pytanie będzie już przedostatnią, która pojawi się w tym artykule.Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł wyróżniamy 5 odmian wiesiołka dwuletniego będą to m.in.:

-Wiesiołek dwuletni

-Wiesiołek krzewiasty

-Wiesiołek czworokątny

-Wiesiołek okazały

-Wiesiołek ozdobny

Jak stosować olej z wiesiołka na włosy

W tym momencie opowiem o tym jak powinniśmy prawidłowo stosować olej z tej rośliny.Olej z wiesiołka na skórę głowy najlepiej jest nakładać na czystą skórę głowy i pozostawić na dłuższy czas od 45 minut na nawet całą noc. Olej z wiesiołka idealnie się łączy z sebum, może regulować jego poziom.

Jak powinno przechowywać olej z wiesiołka

Odpowiadając już na ostatnie pytanie jak powinno się przechowywać olej z wiesiołka. Tłoczony na zimno olej z wiesiołka należy przechowywać zawsze w lodówce, w szklanej ciemnej butelce, szczelinie zamknięty. Ten olej ma krótki termin przydatności, bo tylko 3 miesiące. Podsumowując mam nadzieję, że informacje, które zawarłam w tym artykule. Pozwoliły poznać tym, którzy tej rośliny nie znali, lub pogłębić wiedzę na jej temat tym co już ją znali. Jak mogliśmy się wspólnie dowiedzieć mamy różne odmiany tej rośliny. Należy jednak pamiętać o tym, aby przed rozpoczęciem stosowania wiesiołka dwuletniego powinniśmy się udać do lekarza w celu konsultacji w tym temacie. Bo chcemy, aby ona nam pomogła, a nie zaszkodziła. Posiada również bardzo dużo cennych witamin dla naszego organizmu. A na koniec mogliśmy się dowiedzieć o tym jak powinniśmy przechowywać olej z tej rośliny i przez jaki okres czasu.