Wygląd, charakterystyka oraz właściwości zdrowotne brzoskwini

Brzoskwinia jest drzewem, które pochodzi z rodziny różowatych. Mówi się, że wywodzi się ono z północno- wschodnich, jak również ze środkowych Chin. Współcześnie nie występuje w formie dzikiej. Można ją spotkać jako gatunek rośliny uprawnej. 

Charakterystyka drzewa brzoskwiniowego oraz jego owoców.

Wysokość brzoskwini może osiągać nawet do 6 m, a jej wiek może wynieść nawet 30 lat. Kora tego drzewa jest ciemno brunatnoszara, prawie czarna, podłużnie spękana. Liście są błyszczące, faliście ząbkowane i lancetowate. Kwiaty brzoskwini występują w liczbie pięciu, o barwie różowej, ze zdolnością do samozapłodnienia. Jedną z jej cech jest również posiadanie licznych pręcików i słupków. Podczas, gdy kwitnie w kwietniu, najpierw pojawiają się kwiaty, a w dalszej kolejności liście. Brzoskwinia jest pestkowcem, którego masa może wynosić od 100 do 200 g, posiada omszoną, żółtą skórkę z czerwonym rumieńcem. Jej dojrzewanie przypada na okres od lipca do października ze względu na jej odmianę. 

Witaminy i inne składniki występujące w brzoskwini 

Ta część artykułu będzie poświęcona witaminom i innym składnikom, które możemy znaleźć w brzoskwini. A są to m.in.: 

– witamina E

– witamina B1

– witamina PP

– Witamina B9

– witamina B2

– witamina C

– witamina A 

– witamina K1

– witamina B3

– potas

– żelazo 

– wapń 

– magnez

– kwas foliowy

– fosfor

– bor 

– cynk

– beta-karoten

– błonnik 

– niacyna

– ryboflawina

– kwasy organiczne

Właściwości zdrowotne brzoskwiń

W tej części dowiecie się kilku informacji na temat właściwości zdrowotnych, jakie kryje w sobie brzoskwinia. A są one następujące:

– brzoskwinie wykazują właściwości przeciwdziałające rozwojowi nowotworów- spożywanie jej zapobiega rozwojowi nowotworu piersi i hamuje pojawianie się przerzutów, co t

– wspomagają prawidłowe działanie nerek, jak również układu moczowego- dzięki znacznej zawartości wody, brzoskwinie działają moczopędnie i ich funkcją jest oczyszczanie organizmu z toksyn, co niesie za sobą korzyści w związku z prawidłową pracą układu moczowego. 

– do swojej diety mogą je włączyć osoby zmagające się z wysokim poziomem cholesterolu oraz z nadciśnieniem 

– błonnik zawarty w brzoskwiniach pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit, co za tym idzie hamuje zaparcia. Skórka tego owocu jest lekkostrawna, podobnie do owocu, natomiast działanie przeczyszczające może mieć jego niedojrzały miąższ

– owoce te powinny jeść osoby zmagające się z anemią, gdyż jedzenie ich pomaga w produkcji zwiększonej ilości czerwonych krwinek 

– świeże brzoskwinie mają niski indeks glikemiczny,  co pozwala na spożywanie ich przez osoby cierpiące na cukrzycę. Mogą je jeść osoby będące na diecie. Owoc ten w formie suszonej ma jednak zupełnie inne właściwości, mianowicie zawierają w swoim składzie znacznie więcej cukru i przez to są wysokokaloryczne, co nie jest odpowiednie dla diabetyków i osób, które się odchudzają.  

– mogą je spożywać kobiety w ciąży. Dzięki obecności potasu, skutecznie zwalczają zawroty głowy, skurcze mięśni oraz zmęczenie. Mają korzystny wpływ zarówno na matkę, jak i rozwijający się płód. Jedzenie brzoskwiń działa pozytywnie na rozwój żył, chrząstek, kości, mięśni oraz zębów noworodków   

– dzięki zawartości kwasu foliowego można ograniczyć rozwój wad cewy moczowej. Bor i niacyna, które mają duży wpływ na wytwarzanie się estrogenu, skutecznie łagodzą objawy związane z menopauzą

– osoby zmagające się z problemami ze strony układu krążenia 

– pozytywnie wpływa na skórę i włosy, gdyż działa nawilżająco i redukuje ich wypadanie

– działa antystresowo

Przeciwwskazania do spożywania brzoskwiń

Jedynym przeciwwskazaniem do spożywania brzoskwiń jest alergia na tenże owoc. Zjedzenie nawet niewielkiej ilości może spowodować pojawienie się nieżytu nosa, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak również pokrzywki

SERNIK Z BRZOSKWINIAMI I MAKIEM

SKŁADNIKI

Ciasto kruche 

-350 g mąki pszennej

-1/2 szklanki cukru

– 2 łyżeczki proszku do pieczenia

– 250 g masła (zimnego)

– 3 żółtka

Masa serowa

– 1 kg twarogu sernikowego

– 1 łyżka cukru wanilinowego

– 2/3 szklanki cukru

– 2 opakowania budyniu śmietankowego bez cukru

– 2 jajka

Beza 

– 3 białka

– 1/3 szklanki cukru

– 1/2 szklanki wiórków kokosowych

– 1/2 szklanki mielonego maku

Oraz 

– 1 puszka 800 g brzoskwiń w syropie

– cukier puder do posypania

PRZYGOTOWANIE

Ciasto kruche 

Do mąki dodać cukier, proszek do pieczenia oraz pokrojone w kosteczkę zimne masło. Miksować mieszadłem miksera lub rozcierać palcami lub posiekać na stolnicy, aż powstaną drobne okruszki ciasta. Dodać żółtka (białka zachować do bezy) i zagnieść ciasto łącząc składniki w jednolitą kulę. Ciasto podzielić na 2 części, jedną schować do lodówki a drugą do zamrażarki.

Masa serowa

Twaróg sernikowy zmiksować z cukrem wanilinowym, cukrem oraz proszkami budyniowymi. Następnie dodać jajka i zmiksować do połączenia się składników. Połówki brzoskwiń odsączyć z syropu i pokroić na ćwiartki, a następnie na cienkie plasterki.

Beza

W czystej misce ubić na sztywną pianę pozostałe ze spodu białka. Następnie wciąż ubijając dodawać w odstępach czasowych po łyżce cukier. Potem ubijać jeszcze ok. 2 minuty aż piana będzie gęsta i błyszcząca. Wymieszać delikatnie łyżką z wiórkami kokosowymi i makiem.

Pieczenie 

Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Przygotować prostokątną formę o wymiarach ok. 24 x 35 cm. Wyjąć 1 część ciasta z lodówki, pokroić na plasterki i wylepić nimi spód formy. Na spód ciasta wyłożyć masę serową. Na wierzch wyłożyć brzoskwinie. Wszystko przykryć ubitymi białkami. Na wierzch zetrzeć 2 część ciasta (z zamrażarki). Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez ok. 45 minut. Wyjąć, przestudzić, posypać cukrem pudrem.

Linki do produktów ze sklepu zawierających brzoskwinię