yerba mate właściwości lecznicze

Yerba mate właściwości lecznicze

Yerba mate to napój z kofeiną, który został spopularyzowany przez takie gwiazdy jak Madonna, Beyonce i George Clooney. Coraz bardziej popularna staje się również w Europie ze względu na jej pozytywne właściwości zdrowotne. Przyjrzyjmy się bliżej temu niesamowitemu napojowi.

Czym jest Yerba Mate

Yerba Mate jest spożywana od wieków przez rdzenną ludność Ameryki Południowej. Zazwyczaj podaje się ją w tykwach i pije się ze słomy zwanej bombillą. Smak można opisać jako ziemisty, trawiasty lub drzewny z nutami owoców, takich jak posmaki jabłka lub cytrusów. Oprócz kofeiny yerba mate zawiera przeciwutleniacze, które mają właściwości przeciwnowotworowe. Te przeciwutleniacze obejmują polifenole, takie jak flawonoidy i garbniki

Początki Yerba Mate

Yerba Mate to napój pobudzający, który stał się popularny wśród gaucho lub kowbojów w Ameryce Południowej. Napój był spożywany po raz pierwszy w okresach suszy i głodu, kiedy nie było wystarczającej ilości jedzenia. Gauchos popijał herbatę, gdy byli poza domem, zajmując się spędami bydła lub długimi żniwami. Nasiona Yerba mate kiełkowały w ciekawy sposób, przechodząc przez przewód pokarmowy rodzimych ptaków.

Przez wieki roślina Yerba Mate była używana do kultu i często wykorzystywana w religijnych lub ważnych ceremoniach plemiennych. Gdy Hiszpanie skolonizowali Amerykę Południową, nabrali zwyczaju jej picia i szybko zaszczepili swoją miłość do roślin ziołowych wśród Europejczyków, którzy chcieli wypróbować nowe tradycje.

Jak działa Yerba Mate?

Roślina ta wytwarza naturalny środek pobudzający o nazwie Mateine, który jest podobny do kofeiny, ale nie ma skutków ubocznych dla zdrowia, w przeciwieństwie do kawy. Yerba mate zapewnia długotrwałą energię, a jednocześnie pomaga się zrelaksować. Ponadto Yerba Mate jest jedną z niewielu rzadkich roślin, które zawierają teobrominę. Teobromina rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu jest dobrym lekiem moczopędnym na wysokie ciśnienie krwi ze względu na jej właściwości rozszerzające naczynia krwionośne.

Jak przygotowuje się Yerba Mate

Yerba mate jest tradycyjnie przygotowywana w suszonym pojemniku zwanym „mate”. Współczesna wersja tykwy może być wykonana z ceramiki, metalu lub drewna i nie ma litych ścianek, a tylko jeden otwór na dnie, który umożliwia wypuszczanie wody, gdy jest całkowicie wypełniony liśćmi i gorącym płynem, który jest moczony przez 10 minut przed przelaniem do kolejnej filiżanki. Zioła polewa się gorącą wodą, tworząc napój przypominający herbatę.

Jak rośnie Yerba Mate

Drzewa Yerba mate są zwykle uprawiane w Argentynie, południowej Brazylii, Urugwaju i Paragwaju. Zostały również wprowadzone na Hawaje, gdzie rosną pod bogatym baldachimem lasu deszczowego, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, co pozwala liściom zachować więcej składników odżywczych i minerałów, abyś mógł się nimi cieszyć.

Jakie są korzyści z picia Yerba Mate?

Yerba Mate była używana jako napój leczniczy przez Inków i Azteków, którzy pili ją, aby pomóc w trawieniu, utracie wagi i innych dolegliwościach. W dzisiejszych czasach wiemy też o zaletach yerba mate. Yerba Mate jest bogata w przeciwutleniacze, które mogą zwalczać w organizmie wolne rodniki, które są związane z przedwczesnym starzeniem się i rakiem. Zawiera również naturalne stymulanty, takie jak kofeina, które mogą promować czujność lub poprawiać sprawność umysłową.

Korzyści zdrowotne yerba mate zależą w dużej mierze od tego, ile spożywasz i z czego składa się Twoja dieta. Jednak regularne picie yerba mate może mieć wiele pozytywnych skutków dla Twojego organizmu.

Czy Yerba Mate to lek?

Podobnie jak kawa, Yerba Mate jest uważana za silną substancję w tym sensie, że zawiera kofeinę, która może uzależniać i powodować skutki uboczne, ale nie powoduje halucynacji, jak inne leki pochodzenia roślinnego. Yerba Mate stała się ostatnio bardziej popularna dzięki jej dostępności na półkach sklepów spożywczych.

Yerba Mate posiada właściwości zdrowotne, pobudzające, odchudzające czy oczyszczające. To lista najczęściej wymienianych cech yerby. A tak na prawdę, ostrokrzew paragwajski to ziele którego właściwości moglibyśmy wymieniać bez końca.

Yerba to moc ponad 150 różnych mikroelementów, witamin, minerałów i antyoksydantów. To popularna w Ameryce Południowej roślina, z której przyrządzamy napar. Potrafi nie tylko dodać nam energii nawet w najbardziej ponury dzień, ale także wspaniale rzutuje na nasze zdrowie. Działanie Yerba Mat poprawia koncentrację i wpływa na nasz dobry nastrój. Stanowi znakomitą alternatywę dla kawy, jednocześnie wpływając kojąco na cały nasz organizm:

  • jest bogatym źródłem witamin, minerałów, itp.
  • redukuje łaknienie
  • poprawia koncentrację
  • ma działanie pobudzające
  • redukuje ryzyko chorób serca
  • wpływa pozytywnie na libido
  • obniża poziom cholesterolu
  • wzmacnia układ odpornościowy.