Zioła na uchyłki jelita grubego- siemię lniane

Siemię lniane (łac.Linum usitatissimum), to znaczy ,,bardzo użyteczny” – Kwiaty tych ziół mogą być różowe, pomarańczowe, łososiowe. Len wielokwiatowy jest to roślina jednoroczna. Znana może być również pod takimi nazwami jak len włóknisty, a także len oleisty. Siemię lniane składa się ze śluzu i tłustego oleju, który zawiera w sobie glicerydy kwasu linolowego i oleinowego 

Gdzie rośnie ta roślina?


W tym momencie powiem Wam o tym, w jakich miejscach możemy spotkać siemię lniane. Otóż, jeśli chodzi o Polskę to będą to stanowiska dobrze nasłonecznione i ciepłe. Pochodzi z Bliskiego Wschodu nazywanego rejonu Żyznego Półksiężyca, który możemy spotkać m.in. w Iraku, Iranu, Syrii, Palestyny, Izraela oraz Egiptu. 

Jak wygląda siemię lniane?

Teraz przyszedł czas na to, aby krótko opisać, jak wygląda siemię lniane. Są to nieduże ziarenka, które mogą przybierać brązową lub lekko złotawą barwę. 

Jaka jest bezpieczna dzienna dawka do stosowania siemienia lnianego?

To jest odpowiedni moment na to, aby opisać, jak należy prawidłowo przyjmować siemię lniane. Otóż moi kochani jak dowiadujemy się z różnych źródeł zalecana bezpieczna dzienna dawka do spożycia wynosi od 1 do 2 łyżek dziennie.

Skutki uboczne jakie mogą wystąpić przy przekroczeniu zalecanej dziennej dawki 

Jak wiemy każde zioła oraz każda roślina, gdy ją przedawkujemy może powodować skutki uboczne. Tak jest również w przypadku siemienia lnianego. Pojawić się mogą problemy gastryczne tj. M.in. nudności, wzdęcia, ból brzucha oraz gazy. Gdy się pojawią takie niepokojące objawy należy natychmiast niezwłocznie udać się do lekarza w celu skonsultowania się w tej dziedzinie. 

Na co może nam pomóc siemię lniane?

Myślę, że niewiele osób o tym wie, ale siemię lniane może łagodzić dolegliwości ze strony układu krążeniowego i pokarmowego. Pomaga spalać tłuszcz oraz zapanować nad apetytem, obniża poziom cholesterolu, dodatkowo działa przeciwnowotworowo, pielęgnuje skórę. Pomaga we wzroście włosów (zaleca się stosowanie do włosów suchych, łamliwych, zniszczonych, naturalnie kręconych maska podkreśla naturalny skręt włosów, farbowanych zwłaszcza dla osób, które je rozjaśniają) i paznokci. Ciekawą informacją, która dotyczy siemienia lnianego jest to, że pomaga na stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła. Kolejną ciekawą informacją, która dotyczy siemienia lnianego jest to, że może nam pomóc w leczeniu odleżyn, oparzeń. Korzystnie wpływa na pracę mózgu. Pozytywnie wpływa na produkcję hormonów tarczycy, celiakię oraz na osoby cierpiące na nietolerancję glutenu. Następną ciekawą informacją będzie to, że śluz z nasion opisywanego dzisiaj siemienia lnianego pomaga złagodzić zapalenie oskrzeli.

Czym się różnią siemię lniane od nasion chia?

A teraz opowiem o tym jaka jest różnica między siemieniem lnianym, a nasionami chia z pewnością wiele osób ta informacja zainteresuje. Nasiona chia, inaczej nazywane nasionami szałwii hiszpańskiej są to małe, owalne, białe, szare, czarne lub brunatne nasiona, które są otoczone twardą celulozową łupiną. Różnią się tym, że są mniej kaloryczne i posiadają mniej białka. 

Jakie witaminy zawiera w sobie siemię lniane?

Jestem pewna, że wielu z Was teraz zastanawia się jaki skład witamin niesie za sobą stosowanie siemienia lnianego. Spieszę z tą odpowiedzią moi kochani. Będzie to m.in.:

-Błonnik pokarmowy 

-Kwasy tłuszczowe 3 i 6 

-Witaminę K

-Witaminę E

-Witaminę C

-Witaminę D

-Witaminę A

-Witamina B1

-Witamina B2

-Witamina B3

-Witamina B6 

-Witamina B12

Oraz składniki mineralne takie jak:

-Selen 

-Cynk 

-Magnez

-Fosfor

-Sód

-Wapń 

-Miedź 

-Mangan 

-Kwas foliowy 

-Białko 

-Aminokwasy

-Tyrozyna 

-Kwas linolowy 

-Kwas a-linolowy

-Żelazo

-Lignany (fitoestrogeny) 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania siemienia lnianego?

Jak wiemy każda roślina czy składnik, który spożywamy w codziennej diecie może nieść za sobą różnego rodzaju przeciwwskazania. Tak jest również w przypadku opisywanego dzisiaj siemienia lnianego. Zalecana jest ostrożność w przypadku kobiet w ciąży i karmiące piersią, osobom cierpiącym na zaparcia, choroby zapalne, oraz alergię. 

Jak przygotować napar z siemienia lnianego i kiedy go pić?

Teraz moi kochani opowiem o tym jak prawidłowo należy przygotować napar z siemienia lnianego. A mianowicie wystarczy, że zalejemy 2 łyżki stołowe świeże zmielone nasiona ciepłą, ale co ważne nie wrzącą wodą około ¾ szklanki i odczekamy od 1,5 do 2 godzin. Ale możemy też taką samą ilość wody zalać i odstawić ją na całą noc tak, aby dłużej to napęczniało. Dobrze jest, gdy będziemy pić od 3 do 4 razy dziennie. Najlepiej na czczo rano. 

Po jakim czasie widać efekty stosowania siemienia lnianego?

Myślę, że u wielu z Was pojawia się takie pytanie po jakim czasie możemy zobaczyć jakieś efekty stosowania siemienia lnianego. Otóż moi kochani jak dowiadujemy się z różnych źródeł efekty picia siemienia lnianego możemy zauważyć już po miesiącu stosowania.  

Siemię lniane jako idealny dodatek do różnego rodzaju potraw

Wydaje mi się, że ta informacja będzie już ostatnią, która pojawi się w tym artykule, ale również może zaciekawić wiele osób. A mianowicie odpowiem Wam na pytanie do jakich potraw możemy dodawać siemię lniane. Będzie to m.in.:

-Surówki 

-Sałatki 

-Koktajle

-Jogurty 

-Pasty kanapkowe 

-Musli 

-Domowego chleba 

-Zup

-Twarożku 

Podsumowując mam nadzieję, że dzisiejszym artykułem przekonałam wielu z Was do rozpoczęcia stosowania siemienia lnianego w codziennej diecie. Jak mogliśmy się stosowanie go może nam pomóc na wiele dolegliwości. Możemy siemię lniane również wykorzystać jako dodatek do różnego rodzaju potraw. Należy jednak pamiętać, że może nam pomóc na różne dolegliwości m.in. na oparzenia, celiakie, odleżyny, pracę mózgu, pomaga spalać tłuszcz, ale tylko wtedy, gdy będziemy stosować się do zalecanej dziennej dawki. Dlatego pamiętajmy siemię lniane ma nam pomóc, a nie zaszkodzić.

Linki: