Żywokost pomaga na gojące się rany i nie tylko
Żywokost lekarski (Symphytum officinale L.) (Boraginaceae) Znany może być również pod takimi nazwami jak kosztywał i żywy gnat.
Gdzie możemy go spotkać?
Żywokost możemy spotkać m.in. na mokrych łąkach, miedzach, w wilgotnych rowach, a także wzdłuż rzek, przy płotach, jak również na osypiskach, zbiornikach wodnych, łąkach. Żywokost również występuje w Europie, regionie Kaukazu i Azji zachodniej, Syberii, oraz w basenie Morza Śródziemnego
Krótka charakterystyka żywokostu
Żywokost posiada liście, które są szorstkie i bardzo ostro zakończone. Wieloletnie korzenie są palowe, grube i rozgałęzione do 80 cm w głąb ziemi, z zewnątrz ciemnobrązowe do czarnych, natomiast wewnątrz są białe do żółtych, mają grubość kciuka. Pochodzi z rodziny szorstkolistnych. Osiągana wysokość wynosi nawet do 1 metra.Łodyga jest prosta, także bardzo rozgałęziona, kanciasta. Liście żywokostu są długie, lancetowate, gęsto owłosione. Im wyżej rosną, tym są mniejsze i bardziej osiadają na łodydze. Kwiaty mają kolor fioletowo purpurowe, rzadko białe, przypominają zwisające rurkowate dzwonki. Kwitnie od maja do lipca.
Na co może nam pomóc żywokost i przez ile możemy stosować preparaty z tej rośliny?
Uważam, że ta informacja, o której w tym momencie powiem zainteresuje wiele osób. A mianowicie będę mówiła o tym na co może nam pomóc żywokost. Ważną informacją jest to, że bezpieczny okres stosowania tej rośliny wynosi 10 dni. A dolegliwości, w których może pomóc nam żywokost. Będzie to m.in.:
-Ułatwia gojenie się ran
-Ułatwia tworzenie tkanki łączącej złamania kości
-Przeciwzapalnie
-Owrzodzenia
-Oparzenia
-Odmrożenia
-Odleżynach
-Naderwanie ścięgna
-Łuszczycę
-Przeciwbólowe
W jakich postaciach możemy spotkać żywokost?
Teraz opowiem o tym w jakich postaciach możemy spotkać żywokost. A będą to takie formy jak:
-Żel na skórę
-Maść
-Susz
-Krem
Jakie ma w sobie substancje aktywne żywokost?
Kolejną rzeczą jaka dotyczy tej rośliny i o jakiej będzie mowa to jakie substancje aktywne możemy spotkać w żywokoście. Będą to substancje takie jak:
-Fitosterole
-Alantoina
-Garbniki
-Kwas krzemowy
-Kwas rozmarynowy
-Kwas chlorogenowy
-Śluzy
-Saponiny
-Skrobia
-Kwas kawowy
-Triterpeny
-Kwas litospermowy
-Sole mineralne
-Aminokwasy
-Związki cukrowe
-Alkaloidy pirolizydynowe
Kto nie może stosować żywokostu?
Ta informacja jest jedną z ważniejszych jak nie najważniejszych informacji, która znajdzie się w dzisiejszym artykule. Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł żywokost nie należy stosować u dzieci poniżej 18 roku życia, a także kobiet w ciąży oraz karmiące piersią.
Jak prawidłowo wykonać macerat z liści żywokostu?
Do wyparzonego słoika wkładamy korzeń i liść żywokostu. Następnie zalewamy zioło oliwą z oliwek bądź innym wybranym olejem. Później zamykamy słoik, wstawiamy go do garnka z wodą i podgrzewamy w wolnowarze, piekarniku lub garnku z wodą.
Jak odpowiednio zrobić olej z liści żywokostu?
Zaparzamy 2 szklanki posiekanych liści żywokostu w 4 szklankach rozgrzanego i rafinowanego oleju słonecznikowego, a następnie gotujemy na stałym i małym ogniu, w temperaturze około 110 stopni, przez okres czas od 2 do 3 godzin. Na koniec powstały macerat dokładnie odcedzamy i wlewamy do czystej i suchej butelki, najlepiej z ciemnego szkła.
Kiedy należy ścinać żywokost?
Czytając w różnych źródłach możemy dowiedzieć się, że liście tej rośliny zależnie od warunków pogodowych są gotowe do pierwszego zbioru już pod koniec kwietnia lub na początku maja. Żywokost ścinamy kilka centymetrów nad ziemią. Szybko on odrasta i już w niedługim czasie będzie ponownie gotowy do zbioru.
Z czym możemy pomylić żywokost?
Pewnie niewiele osób to wie, ale żywokost lekarski jest blisko spokrewniony m.in. z ogórecznikiem lekarskim lub spotykanym na dzikich łąkach żmijowcem zwyczajnym i miodunką.
Gatunki żywokostu
Kolejną informacją o jakiej opowiem i myślę też jednocześnie, że już jedną z ostatnich. Omówię gatunki żywokostu z jakimi możemy się spotkać. A jest ich 7 są to m.in.:
-Żywokost lekarski (Symphytum officinale) Zwany również kosztywałem. Jest to gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny ogórecznikowatych. Możemy go spotkać w Europie z wyjątkiem jej południowych krańców, w środkowej Azji, na Syberii, Azji Mniejszej. Został zawleczony do Ameryki Północnej
-Żywokost kaukaski (Symphytum caucasicum)
-Żywokost bulwiasty (Symphytum tuberosum)- Gatunek rośliny, który należy do rodziny ogórecznikowatych (dawniej szorstkolistnych). Łodyga jest wzniesiona, jej wysokość osiąga od 15 do 40 cm, najczęściej jest nierozgałęziona, owłosiona. Liście są skrętoległe, lancetowate lub szeroko eliptyczne, zwężone w nasadzie. Dolne są krótkoogonkowe, górne siedzące.
-Żywokost wielkokwiatowy (Symphytum grandiflorum) Inaczej nazywany również żywokost pełzający lub żywokost biegający. Pochodzi z Kaukazu
-Żywokost sercowaty (Symphytum cordatum)- Występuje na terenie Europy, na obszarze śródziemnomorskim, Azji. W Polsce możemy go spotkać na Pogórzu Karpackim. Łodyga osiąga wysokość od 15 do 30cm. W górnej części jest rozgałęziona, posiada szorstkie włoski. Liście są zielone, duże, ogonkowe.
-Żywokost szorstki (Symphytum asperum) Zwany również żywokost pospolity i żywokost kolczasty. Ta odmiana pochodzi z Azji, znany jest również w Europie i Ameryce Północnej
-Żywokost uplandzki (Symphytum uplandicum)-Zwany również żywokostem rosyjskim, żywokost kwakrów. Występuje w regionie Kaukazu rośnie tam na nieużytkach, a także na naruszanych glebach.
Czy wiesz, że…?
Czy wiecie, że oprócz swoich prozdrowotnych właściwości jakie posiada w sobie żywokost ma on również zastosowanie w kuchni. Otóż tak moi kochani czytelnicy jak możemy przeczytać w różnych źródłach możemy go dodawać m.in. do zup jak również do potraw mięsnych. Do początków XX wieku był on przygotowywany jak kapusta siekano go i gotowano z dodatkami.
linki do produktów, które w składzie mają żywokost: